14 Yaşındaki ‘’Berkin Elvan’’ Hayata Gözlerini Kapadı

BERKİN ELVAN

Berkin ELVAN’ın ailesi bu sabah Berkin’in twitter hesabından oğullarının ölüm haberini duyurdu.

14 yaşındaki Berkin, 16 Haziran sabahı  Okmeydanı’ndaki  evinden ekmek  almak için çıktığı sırada Gezi olayları devam ediyordu. Başından biber gazı fişeği ile yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 269 gündür komadaki Berkin’in 8 Mart tarihinde kalbi 20 dakika durdu. Yeniden kalbi çalıştırılan Berkin bu sabaha kadar komada kalmaya devam etti. Bu sabah 07:00’de Berkin hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında “Bugün sabah görünce televizyonlardan habere üzüldüm gerçekten. Nihayet olay olduğunda 14 yaşında bir çocuktu, bir çocuğumuz. Bugün hayatını kaybettiğini öğrendim. Ailesine başsağlığı diliyorum, acılarını paylaşıyorum. Bugün herhangi bir şekilde yeni bir olayın yaşanmaması için herkesin çok dikkatli olması gerektiğini,  yeni acıların yaşanmasına hiç fırsat verilmemesi gerektiğinin burada bir daha altını çizmek isterim. Zaten dün de İstanbul Valisi ile konuştum. Eminim ki gerekli dikkat hep gösterilecektir. Bir kez daha üzüntülerimi paylaşmak isterim doğrusu” diyerek açıklamada bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Berkin Elvan’ın ailesini arayarak üzüntülerini belirtirken “Gezi şehitleri kervanına bir evladımız daha katıldı” dedi.

Berkin’in ölümü ile ilgili ilk olarak Ankara Güvenpark’ta oturan bir adam ve önüne koyduğu ekmek ile başlayan eylemler Türkiye’nin dört bir yanında da devam ediyor. Altı sivil vatandaş ve bir polisin ölümünden sonra Berkin Elvan Gezi olaylarının sekizinci ölümle sonuçlanan kaybı oldu.

Ailesinin ölüm haberinden sonraki attığı tweet ise şöyle: “Berkin’imizin cenazesi 12 Mart Çarşamba günü yapılacaktır. 12:00 Okmeydanı Cemevi 15:00 Şişli Meydan’indan Feriköy mezarlığına yürüyüş”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.