17 Bin Yeni Memur Alınacak

Devlet Personel Başkanlığı, KPSS sınavına göre ilk defa kamu kurum kuruluşlarına merkezi yerleştirme ile Milli Eğitim Bakanlığına ait öğretmen kadroları ile kariyer meslek memurları dışında kalan toplam 17 bin 91 kadro ve pozisyona atama yapacak. Söz konusu kadrolar için, 20 Haziran- 1 Temmuz tarihlerinde ÖSYM başkanlığının internet adresinden tercihler yapılabilecek.

Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ”Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde, B Grubu olarak adlandırılan kadro ve pozisyonlar kamu kurum ve kuruluşlarınca, Devlet Personel Başkanlığı’na bildiriliyor. Bu kadro ve pozisyonlar mevzuat ve nitelik klavuzu açısından incelenerek, ilan edilmesi için ÖSYM Başkanlığına gönderiliyor. Daha sonra ÖSYM tarafından KPSS tercih klavuzunda kadro ve pozisyonlar ilan ediliyor.Adaylar bu kadro ve pozisyonların durumlarına uygun olanlarını tercih ederek en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere ÖSYM tarafından yerleştirme yapılıyor.

Daha sonra adayların yerleştirildikleri kadro ve pozisyonun niteliklerini taşıdıkları ilgili kurumda oluşturulan sınav değerlendirme komisyonunca tespit edilmesi üzerine de atamalar yapılıyor.

Yoruma kapalı.