19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Ruhları şad olsun…
Her bakımdan zayıf düşmüş ulusumuzun direnme gücünün kalmadığını düşünen emperyalist güçlerin topraklarımızı işgal ettiği, ülkenin artık ayağa kalkamayacağına inanılan olağanüstü olumsuz koşullar altında; Mustafa Kemal’in ulusuna güvenerek, Samsun’da özgürlük ve bağımsızlık için kutsal bir mücadeleyi başlattığı 19 Mayıs 1919’un 105. yılını yaşıyoruz.
19 Mayıs 1919, her Türk vatandaşının az çok bildiği bir tarihtir. Bu tarih, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basarak, ülkenin ve ordunun durumu üzerine ilk gözlemlerini yaptığı ve bugünlerin temelinin atıldığı bir tarihtir. Aynı zamanda Atatürk’ün eseri Nutuk da bu tarihte başlar.

19 Mayıs 1919 elbette ki öncelikle Kurtuluş Savaşının başlangıcıdır. Ancak Mustafa Kemal Atatürk bu yola girdiği gün, kazanılacağına inandığı Kurtuluş Savaşı zaferini laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ile taçlandırma kararındadır. Gerçekten savaş sürerken önce Türkiye Büyük Millet Meclisini açmış, ardından “En büyük eserim” dediği Cumhuriyeti kurmuştur.
19 Mayıs, 1919 tarihinde bayram olarak ilan edilip kutlanmaya başlanmadı. Birçok milli bayramımız gibi 19 Mayıs da Cumhuriyetin ilanından sonra kutlanmaya başlandı.24 Mayıs 1935 tarihinde Beşiktaş’ın girişimleriyle Atatürk Spor Günü adı altında Fenerbahçe ve Galatasaray sporcularının da katılımıyla kutlandı.

Bu etkinlikten birkaç yıl sonra Beşiktaş kurucu üyelerinden Ahmet Fetgeri Aşeni, Ankara’da düzenlenen spor kongresinde bu bayramın bütün gençliğe mal edilmesi gerektiğini ve ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ adı altında her yıl kutlanmasını önerdi. Bu öneri kongrede oylanarak kabul edildi. Tasarı, Atatürk tarafından da onaylanarak 1938 yılı haziran ayından itibaren her yıl kutlanmaya başlandı.

19 Mayıs Bayramı, 1980 darbesinden sonra adı değiştirilerek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak son şeklini almıştır. Günümüzde, her yıl başta başkent Ankara olmak üzere bütün şehirlerimizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde coşkuyla kutlanmaktadır. 19 Mayıs Bayramında hem spor etkinlikleri yapılmakta hem de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk saygıyla anılmaktadır. (Fotoğraflar Genel Kurmay Başkanlığı arşivinden alınmıştır)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.