2010 Antalya Behlül Dal Jüri Özel Ödülü “Press’ Vizyonda

Press, Türkiye’de 90’lı yılların ilk yarısında çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde, Diyarbakır’daki insan hakları ihlallerini duyurmaya çalışan Özgür Gündem Gazetesi’nde yaşanan gerçekleri on yedi yaşındaki Fırat karakteri üzerinden anlatıyor.

Sadece teknik olanaksızlıklar değil, “karanlık güçler”in koyduğu engeller de gazetecilerin işini yapmasına engel olmaktadır. Kimi kaçırılıp tehdit edilir, kimi sokak ortasında öldürülür; büroları polisler tarafından basılıp dağıtılır. Büro çalışanları işlerini yapmaya devam ettikçe baskılar da giderek artmaktadır.

’90’lı yılların ilk yarısında çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde, bir avuç gazeteci Diyarbakır’da yaşanan insan hakkı ihlallerini dünyaya duyurmaya çalışmaktadır.

Faysal, yaptığı bir haberde orduyla ilişkisi olan bir çetenin izine rastlar. Çete, bölgedeki birçok cinayetin zanlısıdır. Çete haberinden sonra Faysal tehdit telefonları almaya başlar, ancak Faysal çetenin üzerine gitmeye devam eder.

Büronun teknik olanaksızlıkları yetmezmiş gibi her türlü engellemeyle karşılaşırlar. Gazetecilerin en basit işleri bile onlar için aşılması zor engeller haline gelir. Çektikleri fotoğrafları bastıracak yer bulmak ya da fotoğrafları İstanbul’a göndermek için sürekli karşılarına çıkan engelleri aşmak zorundadırlar. Gazetecilik onlar için profesyonellik gerektiren bir iş olmaktan çıkmış, ölüm kalım meselesi haline dönüşmüştür.

Ancak büro çalışanları işlerini yapmaya devam ettikçe baskılar da giderek artmaktadır. Kimi kaçırılıp tehdit edilir, kimi sokak ortasında öldürülür, büroları polisler tarafından basılıp dağıtılır. Kimi baskılara daha fazla dayanamaz, büroda çalışmayı bırakır.

Film, tüm bu sıkıntılı süreçte eleman eksikliğinden dolayı 17 yaşında gazetecilik yapmaya başlayan Fırat’ın yaşananlar karşısındaki duruşunu anlatıyor.

Filmin yönetmeni Sedat Yılmaz, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü’nden mezun.

Yılmaz’ın, Antalya Kısa Film Festivali’nde “Mansiyon Ödülü” alan “YETMİŞİNCİ GÜN” filmi ve ayrıca Macaristan’da gerçekleştirilen 10. Retina Uluslararası Film ve Video Festivali’nde, festivalin “En İyi Belgesel Film Ödülü”ne layık görülen “KELEPÇE” isimli belgesel çalışması bulunmaktadır.

“KELEPÇE” adı verilen film, tutuklu ve hükümlülerin yaşadıklarından yola çıkarak F tipi cezaevlerine geçişi sağlamak için yapılan 19 Aralık Cezaevi Katliamı hakkında da bilgi veriyor.

Fırat : Aram Dildar
Alişan : Engin Emre Değer
Halil : Kadim Yaşar
Kadir : Sezgin Cengiz
Faysal :Tayfur Aydın
Songül : Asiye Dinçsoy
Lokman : Bilal Bulut
Reşo : Ömer Şahin
Kerim : Fırat Altay
ve
Çekçekçi Hamit : Abdullah Tarhan
Mevlüt : Kemal Ulusoy
Dino Dayı : Mahmut Gökgöz

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.