2011 En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı Natalie Portman’ın

Geçtiğimiz Pazar gecesi yapılan 83. Oscar ödül töreninde, Natalie Portman, Black Swan filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı.

Natalie Portman 9 Haziran 1981 yılında Kudüs’te dünyaya geldi. Aktris anne ile doktor babanın tek çocuğudur. Oldukça başarılı bir öğrencili hayatı geçirdi ve halen eğitimini Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümünde devam ettirmektedir.

Sinema kariyerine ilk adımı modellik sayesinde olmuştur. 11 yaşında çocuk modelliği yapmaya başlamış ve 12 yaşında Luc Besson’un kült filmi Leon’da oynama fırsatı elde etmiştir.

Star Wars serisinin son üç filminde Kraliçe Amidala rolü ile şöhret basamaklarını hızla tırmanmıştır.

 

Filmin konusu:

Nina (Portman), New York’ta yaşayan çok yetenekli bir balerindir ve hayatında çoğu balerin için de olduğu gibi dansetmekten başka bir şey yoktur. Eski bir balerin olan ve bu konuda çok hırslı olan annesi Erica (Hershey) ile yaşamaktadır. Oyun yönetmeni Thomas Leroy (Cassel) Kuğu Gölü’nün baş balerini Beth MacIntyre (Ryder) yeni sezonda değiştirmeye karar verir ve ilk tercihi de Nina’dır.

Balenin saf ve zarif Beyaz Kuğu ile şehvetin temsilcisi Siyah Kuğuyu aynı anda canlandırabilecek birine ihtiyacı vardır. Fakat Nina’yı bekleyen bir yeni bir rakip vardır, ve o da Leroy’u etkilemeyi başarmıştır. Nina Beyaz Kuğu rolüne her ne kadar uysa da Lily de Siyah Kuğu’nun tam karşılığıdır. İki genç dansçı arasındaki rekabet garip bir arkadaşlığa dönüşürken Nina da kendi karanlık tarafıyla haşır neşir olmaya başlamıştır – onu mahvedebilecek türden bir kayıtsızlık.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.