2016 Organ Nakli Kongresi Konya’da Yapıldı

Fotoğraf: Epoch Times TR
Fotoğraf: Epoch Times TR

Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği’nin (TONKKD) Konya’da düzenlediği Transplantasyon 2016 Kongresi  13- 15 ekim tarihleri arasında yapıldı.

Bu yıl 11.’si  düzenlenen kongreye   Konya Vali Yardımcısı Mehmet Ünal, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, TONKKD Başkanı Uluğ Eldegez, TONKKD Yönetim Kurulu ve Kongre Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Konya Büyükşehir Belediyesi sağlık Daire Başkanı Mehmet Atilla Şirin, Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. HASAN Küçükkendirci ile 450’nin üzerinde bilim adamı katıldı. Programda dünyadaki sayılı isimlerden olan uzmanlar da sunum yaptı.

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Transplantasyon sürecinin bir ekip çalışması olarak uluslararası boyutta yürütüldüğünü ve   sürecin uluslararası düzeyde işbirliğinin en güzel kanıtı olarak karşılarında durmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Transplantasyon konusunda Konya’da da ciddi anlamda ekip çalışmaları yürütüldüğünü aktaran Rektör Şeker, “Allah kimseye dert verip derman aratmasın. Transplantasyon donorün ve cerrahın sevgisiyle yürütülen bir işlem. Bizler sevgi ile insanlara umut olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Konya organ naklinde ciddi ilerleme kat etti”

  1. Kongrenin Konya’da yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci ise, kentin organ naklinde ciddi ilerleme kat ettiğini belirterek, “2007’de ilk defa bir kadavradan nakil yapıldı. Bu bizim için bir milat oldu. 2016’da 31 beyin ölümü geçekleşti ve 6 kadavra donörümüz oldu. 2016’da toplamda 31 nakil yapıldı” diye konuştu.

Küçükkendirci, NEÜ Meram Tıp Fakültesinin kendilerine ciddi destek verdiğini vurguladı.

Programın Yerel Organizasyon Komitesi’nde yer alan ve NEÜ Meram Tıp Fakültesi Başhekimi olan Prof. Dr. Ahmet Tekin, Amerika’dan gelen Şükrü Emre’nin “Treatment of HCC: Liver Resectıon vs Liver Transplantation” başlıklı konferansının oturum başkanlığını yürüttü. Türkiye’de organ nakli ile uğraşan hocaların ve ekiplerin hepsinin kongrede yer aldığını ifade eden Tekin, programın Konya için çok önemli olduğunu ifade ederek, “NEÜ Meram Tıp Fakültemizde organ nakilleri başarı ile yapılmakta. Bu kongrenin burada tertiplenmesindeki önemli etmenlerden biri de budur. Konya’yı onore etmek için burası tercih edildi. Dünyadaki otoritelerden biri olan Şükrü Emre de bize çok ciddi bilgiler aktardı. Program Konya’ya, burada yaşayan hastalara önemli katkılar sağlayacak çünkü çok ciddi fikir alışverişleri oldu” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Epoch Times TR
Fotoğraf: Epoch Times TR

‘’Türkiye’de yılda 4 bine yakın nakil yapılıyor’’

Türkiye’de yılda 4 bine yakın organ nakli yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Tekin, özellikle canlı vericili nakillerde dünyada ikinci sırada olduğumuzu söyleyerek, “Türkiye’nin bu anlamda dünyadaki yeri çok iyi. Konya’da da her yıl bir önceki yıla göre yüzde 10 ila 20 arasında nakil oranını artırmaktayız. Bu sene yılsonuna kadar 20 karaciğer 20 böbrek nakli yapılması hedefleniyor. Bu da bizim için sevindirici” dedi.

Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve katkı sağlayanlara teşekkür eden Tekin, organ nakli bekleyen hastaların Konya’da rahatlıkla tedavi olabilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

“Türkiye’de toplam 145 merkezde nakil yapılıyor”

2016 yılı itibariyle 75 merkezde böbrek, 44 merkezde karaciğer, 14 merkezde kalp olmak üzere toplamda 145 merkezde her türlü naklin yapıldığını dile getiren TONKKD Başkanı Uluğ Eldegez, derneklerinin ana amaçlarından birinin Türkiye’de kadavradan organ bağışı sayısı artırmak ve dolayısıyla kadavradan insanlara organ dağıtmak olduğunu belirtti. Türkiye’nin değişik bölgelerinde kongreler yaparak nakil konusunun algısal olarak insanlara ulaşmasını sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Eldegez, Konya’nın programa iyi ilgi gösterdiğini söyleyerek bu şehri tercih ettikleri için çok mutlu olduklarını vurguladı.

Genel cerrahi uzmanı Doçent Dr. Mehmet Yıldırım, Falun Dafa uygulaması hakkında bilgi aldı ve Çin'deki yasadışı organ alımıyla ilgili imza kampanyasına imza atarak destek oldu. Fotoğraf: Epoch Times TR
Genel cerrahi uzmanı Doçent Dr. Mehmet Yıldırım, Falun Dafa uygulaması hakkında bilgi aldı ve Çin’deki yasadışı organ alımıyla ilgili imza kampanyasına imza atarak destek oldu. Fotoğraf: Epoch Times TR

Falun Dafa uygulayıcıları Çin’de 17 yıldır devam eden yasadışı organ alımını hakkında  organ nakli ve alımı konusunda çalışan doktorları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla  kongreye katılarak   stand açtılar ve  doktorları bilgilendirdiler.

Falun Dafa uygulayıcılarının hazırladığı stand ve  Falun Dafa afişi  çok ilgi gördü ve çoğu doktor  standın yanına kadar gelerek bilgi almak istediklerini söylediler. Çin’de devam eden yasadışı organ alımını bilen doktorların yansıra bilmeyenler de vardı  ve anlatılanlar karşısında üzüntü duyduklarını belirterek  imza atarak destek oldular.

Falun Dafa uygulaması Türkiye’nin dört bir yanından farklı şehirlerden gelen doktorların çok ilgisini çekti. Ankara, Konya ,İstanbul, Malatya, Gaziantep, Antalya,Çanakkale, Adana  gibi şehirlerden gelen doktorlar  broşürler alarak konuyu daha yakından inceleyeceklerini  belirttiler.

Birçok ülkede organ nakli ve alımı konusunda yasaların olmaması nedeniyle üzücü durumlar yaşandığını belirten uygulayıcılar bunun en şiddetlisinin bu gün Çin’de yaşandığını anlattılar. Çin’de bulunan Falun Dafa uygulayıcılarından canlı canlı alınıp  satılarak  1 milyar dolarlık  bir ticari pazar haline dönüştürüldüğü belirtildi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.