28. Aydın Doğan Karikatür Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ross Thomson / Büyük Ödül

28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri İstanbul Hilton Convention Center’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aydın Doğan Vakfı tarafından 28 yıldır düzenlenen bu etkinliğin geleneksel hale dönüştüğünü söyledi.

Bakan Günay törende yaptığı açılış konuşmasında ”Bu etkinlik, artık ödül töreniyle, kitaplarıyla, sanal müzesiyle, uluslararası katılımcıları ve jürisiyle gerçekten yüzümüzü ağartan çok özel etkinliklerden biri haline geldi. Ülkem adına bundan büyük bir övünç ve kıvanç duyuyorum” dedi.

Türkiye’de güzel şeyler olduğunu vurgulayan Ertuğrul Günay, ülkemizin her yerinde inanılmaz güzellikte yeni müzeler ve kültür merkezleri yapıldığını dile getirerek, Aydın Doğan’ın doğduğu topraklarda geçen yıl çok güzel ve evrensel standartlarda bir müzenin açılışına tanıklık ettiğini kaydetti.

Atatürk’ün söylediği gibi yurtta ve dünyada barışa ihtiyacımız olduğunu söyleyen Günay konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizde, bölgemizde barış olursa, sanıyorum ki tüm bu etkinlikler geleceğe doğru artarak ilerleyecektir. Şu anda Türkiye çok güzel gelişimlere imza atıyor. Ama hem dünyamızın hem ülkemizin arada sırada barışı kundaklayan davranışlardan çok büyük bir sıkıntısı var. Barış olduğu takdirde hem biz hem dünyamız ileri gideceğiz. Biraz önce karikatürlere baktım. Örneğin, birincilik alan karikatürdeki sorun ancak barışın egemen olduğu bir dünyada çözülebilir. İnsanlar doğdukları toprakta ancak o zaman doyabilirler ve başka bir yerlere yaşamlarını tehlikeye atarak sığınmak zorunda kalmazlar. O yüzden bir kez daha, geleneğe dönüşmüş olan bu güzel etkinliğe emek veren herkese teşekkür ederken, ülkemizin ve dünyamızın barış ihtiyacının altını çizmek istiyorum”.

Yarışmanın ödülleri İngiltere’den Ralph Steadman’ın başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol, Steve Bell, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Mohamed Effat Abdelazim İsmail, Maira Kalman, Rick Meyerowitz, Tan Oral ve Hideo Takeda’nın yer aldığı seçici kurul tarafından belirlendi.

Ödül töreninde birinciliğe layık görülen İngiliz karikatürist Ross Thomson’a ödülünü, Bakan Günay ile Aydın Doğan verirken, ikinciliği kazanan İsrail’den Ilya Katz, ödülünü İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’dan aldı. Yarışmada üçüncülüğe değer görülen Almanya’dan Werner Rollow’ın ödülü ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve Arzuhan Doğan Yalçındağ tarafından takdim edildi.

İran’dan Nadia Aghabeigi, Sırbistan’dan Sava Babic, Romanya’dan Razvan Tenie Bradean, Polonya’dan Jerzy Gluszek, Slovakya’dan Jozef Gruspier, Brezilya’dan Moacir Knorr Gutterres, Ukrayna’dan Viktor Kudin, Lüksemburg’dan Pol Leurs, Kolombiya’dan Angel Ramiro Zapata Mora, Hırvatistan’dan Nikola Listes ve Oton Anton Reisinger ile Almanya’dan Reiner Schwalme de yarışmada ”Başarı Ödülü”ne değer görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir plaket verdiği birinci 8 bin TL alırken, ikinciye 5 bin TL., üçüncüye ise 3 bin 500 TL verildi. Yarışmada başarı ödülü sahiplerine ise 500’er dolar para ödülü dağıtıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.