BBC: Google Email Hizmetini Komple Gizlemeye Başladı

LIU JIN/Getty Images

BBC: Google Email Hizmetini Komple Gizlemeye Başladı

Amerikalı ünlü arama motoru firması Google’nın Çin’deki şubesi, firmanın Çin’de hizmet veren e-mail hesaplarını komple gizlemeye başladığını açıkladı. 12 Ocak 2010’da, Google’nın Çin’deki şubesi geçtiğimiz günlerde Çin’deki insan hakları savunucularının ve aktivistlerinin gmail hesaplarının Çinli hackerlar tarafından vurulmasından dolayı, mail bilgilerinin güvenliği açısından böyle bir karar aldığını belirtti.

BBC’nin haberine göre, Google e-mail hesaplarını komple gizlendikten sonra, gmail kullanıcılarının şifreleri ve e-mail içeriklerinin hepsi gizlenecek.

Google, bundan önce sadece ihtiyaç duyan kullanıcılar için şifre girildiğinde e-mail içeriği gizleniyordu, fakat verilen bu hizmet hızı etkileyebildiği için sadece seçmeli bir hizmetti.

Google firmasının e-mail hesaplarını komple gizleme hizmeti, 12 Ocak’ta Google firmasına ait gmail hesaplarının geçen yılın Aralık ayında, internet üzerinden vurulduğunu açıklamasının ve firmanın Çin’deki servisi üzerinden arama sonuçlarının filtreden geçirilmesini durdurmasından sonra başladı.

Google’dan öğrenilen haberlere göre, firma şimdiden Çin hükümetinin ilgili bölümleriyle görüşmelere başladı ve Çin hükümetinin araştırma sonucunu incelemesini kabul etmemek için Çin’deki şubesini ve web sitesini kapatabileceğini ifade etti.

Reuters’in haberinde, Google hesaplarının internetten vurulması ve Çin hükümetinin arama sonucunu inceleme talebinin ardından Çin piyasasından geri çekebileceğini açıkladığı olay, Çin ve Amerika arasındaki sürtüşmeyi arttırdığını, Washington şimdiden bu olaya ciddi olarak dikkat edip Pekin’den bir açıklama istediğini diye yazdı.

Kaynak: http://www.epochtimes.com/gb/10/1/14/n2786985.htm

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.