30 Ağustos Zafer Bayramı 90. Yılında Kutlandı

Fotoğraf: The Epochtimestr

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90’ıncı yıldönümü nedeniyle  Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek ve  resmi erkan, Anıtkabir’i ziyaret ederek Büyük Önder’in mozolesine çelenk koydu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı törende Cumhurbaşkanını Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek temsil etti.
Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek başkanlığındaki resmi erkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kuvvet Komutanları, siyasi parti temsilcileri ve üst düzey devlet kurumlarının başkan ve genel müdürleriyle Ankara Garnizonu’na bağlı birliklerden komutan ve subaylar  Aslanlı Yolu geçtikten sonra Atatürk’ün manevi huzuruna geldi. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yurtdışında bulunduğu için törene  katılmadı.

Anıtkabir’deki tören sabah saat 8.45’te Atatürk’ün  mozolesine çelenk bırakılması ve  saygı duruşu ile başladı. Ardından  İstiklal Marşı okundu.  Daha sonra Cumhurbaşkanı vekili Cemil Çiçek Anıtkabir Özel defterini imzaladı.
Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek Özel Defter’e  şunları yazdı :

“Bin yıldır etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olan milletimiz birlik ve beraberliğinden aldığı güçle, hedeflerine ulaşmak için var gücüyle çalışıyor. Aramıza nifak sokmak isteyenler, tarihin her döneminde olduğu gibi hüsrana uğrayacaktır.
Aziz Atatürk, tarihimizin en önemli gurur günlerinden Büyük Zafer’in yıldönümünde huzurunuzdayız. Büyük yokluklar içinde güçlü ordulara karşı Kurtuluş Savaşı’nda verdiğiniz mücadele milletimizin hür ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Yüce Milletimiz ve Kahraman Ordumuzla 30 Ağustos’ta muazzam bir destan yazdınız. Bizlere bu cennet vatanı ve Cumhuriyeti miras bıraktınız. Bizler bu ülkenin her karış toprağı için ne bedeller ödendiğinin bilincindeyiz. Emanetiniz güvenilir ellerdedir, emanetinize sonsuza kadar kararlılıkla sahip çıkacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için büyük gayret gösteriyoruz. Bin yıldır etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olan milletimiz birlik ve beraberliğinden aldığı güçle, hedeflerine ulaşmak için var gücüyle çalışıyor. Aramıza nifak sokmak isteyenler, tarihin her döneminde olduğu gibi hüsrana uğrayacaktır. Zafer Bayramı’nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.’
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, saat 11.15’te Ankara Atatürk Kültür Merkezi bünyesinde bulunan Hipodrom’da gerçekleştirilen geçit töreniyle devam etti. Geçit Töreni’ni Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da izledi.
Ayrıca Ankara valisi Alaaddin Yüksel de  30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesaj da şunları söyledi:

30 Ağustos Zaferi, Yüce Türk Milletinin Şanlı Ordumuz ile birlikte yazdığı emsalsiz bir kahramanlık destanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Atatürk başta olmak üzere vatanları uğruna canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyor, Kahraman Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.
Türk’ün engin tarihi içerisinde, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz ve Meydan Muharebeleri sonucunda Türk Ulusunun özgürlük ve bağımsızlığı zaferle taçlandırılmıştır.
Yüce Türk Milleti, emsalsiz kurtuluş mücadelesi sonucunda kazandığı zaferle; Türk’ün bir tarih adı olduğunu ve yok edilmeyeceğini de tüm dünyaya açıkça ilan etmiştir.
Tarihin ender kaydettiği büyük zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi, Yüce Türk Milletine bağımsız, çağdaş ve saygın bir devlet olmasının yolunu açmış olup, Türkiye Cumhuriyeti; Atatürk’ün aydınlattığı medeniyet yolunda yürümeye kararlılıkla devam edecektir.
30 Ağustos Zafer Bayramı Aziz Ankaralılara Kutlu Olsun

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.