31 İlden 80 Öğrenci Aspendos’ta Troya’yı İzleyecek

ANTALYA

Türkiye’nin dört bir yanından maddi imkanları sınırlı olan 80 öğrenci Anadolu Ateşi’nin Troya gösterisini izleyecek. Antalya’nın Serik ilçesinde Gloria Aspendos Arena’da 13 Temmuz Salı günü gerçekleştirilecek programı izleyen öğrenciler daha sonra izlenimlerini kompozisyonla anlatacak. Dereceye giren ilk 3 öğrenci Troya’nın yurt dışındaki bir gösterisine davet edilerek. Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, Belçika’da başlattığı, İstanbul’da devam ettirdiği ve Antalya’ya taşıdığı sosyal sorumluluk projesi ile 31 ilden yaklaşık 80 öğrenciye Troya’yı izletecek. Bu kapsamda Kadriye Belediyesi, TRT ve Kadriye Belediyesi’nin desteklediği organizasyona yaşları 14-15 olan 80 öğrenci ve 30 öğretmen katılacak. Söz konusu sosyal sorumluluk projesini daha önce Belçika ve İstanbul’da uyguladıklarını belirten Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan iki organizasyonda da öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

İlk uygulamanın 27 Kasım’da Belçika’nın Hasselt Eyaleti’nde gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan orada yaklaşık 3 bin, İstanbul’da da 3 bin 500 öğrencinin Troya’yı seyrettiğini açıkladı.

Projeyi Türkiye’nin çeşitli yerlerine yayacaklarını belirten Erdoğan, “Dünyanın dört bir tarafında neredeyse gösteri yapmadığımız yer kalmadı. Biliyoruz ki, bizleri izlemek isteyen milyonlarca insan var. Özellikle; tarihimizin ve kültürümüzün halk danslarıyla nasıl bütünleştiğini merak eden öğrencilerimiz var. Bu sosyal sorumluluk projemiz sayesinde Anadolu Ateşi ve Troya gösterilerini izlemeyen öğrenci kalmayacak. Öğrencilerimize; kültür ve sanata tarihi bir yolculuk yaptıracağız.” diye konuştu.

TRT ve Kadriye Belediyesi’nin organizasyonuyla Antalya Gloria Aspendos Arena’da düzenlenecek etkinliğe Antalya’dan 20, 30 ilden de 60 öğrenci katılacak. Öğrenciler Troya’yı şu illerden izlemeye gelecek: Ağrı, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Batman, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Kütahya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Rize, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Karabük, Yalova, Sinop, Siirt ve Tunceli.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.