35 Yaş Üzeri Bedelli Askerlik Hazırlığı

AK Parti Hükümeti önümüzdeki günlerde bedelli askerlik müjdesi vermeye hazırlanıyor.

Bedelli konusunda ilgili taraflar arasında uzlaşmaya varıldığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresine ‘çalışmalarda son aşamaya gelindiği’ni söylediği öğrenildi. Çıkarılacak bedelli askerlikte alt yaş sınırının ise 35 olacağı belirtiliyor.

200 bin kişi beklemede olduğu bedelli askerlik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışmaların devam  etmesiyle tekrar Türkiye’nin gündemine oturdu..

Bankalar bedelli askerlik kredisi için uygulayacağı faiz oranını, mevcut ekonomik koşulların aynı kalması durumunda, 1 ve 2 yıl vadeli kredide aylık yüzde 1.39 olarak planlıyor.

Bedelli askerlik için tahmin edilen 10 bin euro’luk bedel dikkate alındığında bunun TL karşılığı olan 24 bin 500 TL kredi için 1 yıl vadeli ödeme planında aylık ödeme 2 bin 269,73 TL olacak. 12 ay sonunda bankaya geri ödenecek toplam tutar 27 bin 236,82 TL olacak.

Söz konusu kredinin 2 yıl vadeli olması durumunda ise aylık ödeme 1.247,14 TL olacak. 24 ayın sonunda bankaya geri ödenecek toplam tutar ise 29 bin 931,40 TL olacak. Bankalar bedelli askerlik kredisinden yararlanacak olanlara, askerlik şartlarını dikkate alarak ayrıca hayat sigortası yaptıracak.

Bedelli askerliğin yasalaşması ve 200 bin kişinin başvurması durumunda, bu uygulamadan elde edilecek gelir 2 milyar euro civarında olacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.