3D Hologram ile İletişim 5 Yıl İçinde Gerçek Olacak

Dünyanın önde gelen bilişim ve elektronik devlerinden IBM, sadece bilim kurgu filmlerinde rastlanılan 3 boyutlu hologram görüntülerinin 5 yıl içerisinde telefonlara uygulanabileceğini bildirdi.

IBM’e göre, telefonla iletişim kurulan kişiyi 3 boyutlu olarak görmek artık hayal değil. Her yıl önümüzdeki 5 sene içerisinde gerçekleşecek 5 büyük teknolojiyi tahmin etmeye çalışan IBM, bu seneki çalışmasında da geliştirilmesi muhtemel yenilikleri sıraladı.

Bunlardan ilki, cep telefonlarına yerleştirilecek özel kameralar. 3 boyutlu holografik görüntülerin büyük projeksiyonlar yerine cep telefonu boyutunda cihazlar üzerinden ‘gerçek zamanlı’ olarak elde edilebileceğini düşünen IBM, bunun iletişim tarzımızı tamamen değiştireceğine inanıyor.

İkinci yenilik, bir şehirdeki herkesin cep telefonu ve dizüstü bilgisayarından elde edilen verileri tek bir ağda toplamak. Bilim adamları bu sayede yerel hava tahminleri yapmayı, iklim modelleri oluşturmayı, bir doğal felaket anında olabilecekleri tahmin etmeyi ve en uygun tahliye rotalarını belirlemeyi umuyor.

IBM araştırmacıları, 5 yıl içerisinde pillerin de günümüzden 10 kat daha fazla enerji depolayacağını kaydediyor. Buna göre, ‘hava’ ile etkileşime girerek kendi kendini şarj edecek yeni bataryalar geliştirilecek.

Tahmin edilen bir diğer yenilik ise, boşa giden ısıyı değerlendirmek. IBM, atmosfere karışıp boş yere harcanan ısı enerjisinin, binaların ısınması ya da soğutulması için kullanılabileceğini, bu alanda yeni gelişmelerin olacağını kaydediyor. Enerji kaybını en az yüzde 50 oranında azaltmak hedeflenecek.

Önümüzdeki yıllarda insanların hayatını kolaylaştıracak en önemli yeniliklerden biri diğeri de, trafik sıkışıklıklarını ve zaman kayıplarını azaltmaya yönelik yeni GPS sistemleri. IBM, yoldaki kazalar, hava durumu, yapım çalışmaları ve trafiğin yoğun olduğu saatler gibi trafiği etkileyecek tüm verileri toplayıp en uygun rotayı oluşturacak sistemler üzerinde çalışıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.