40. İstanbul Müzik Festivali Başladı

İstanbul Müzik Festivali 40 yaşında
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca (İKSV) düzenlenen 40. İstanbul Müzik Festivali başladı.

40. İstanbul Müzik Festivali, 750’nin üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayarak, klasik müzikseverlere yine dopdolu bir haziran ayı yaşatacak.

Festivalin açılış töreninde konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 40 yıldır müziğin en seçkin örneklerini ve önde gelen yıldızlarını İstanbul’da müzikseverlerle buluşturduklarını söyledi.
Eczacıbaşı, festivalin onur ödülüne layık görülen ünlü piyanist Hüseyin Sermet’e de ödülünü verdi.
Ödül töreninin ardından İKSV Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Çoksesli Korosu tarafından festivalin açılış konseri olan Beethoven’in 9. Senfonisi seslendirildi.
‘Umut ve Kahramanlar’ temasıyla 31 Mayıs-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, iki dünya ve üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak. Festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, oda müziği, resitaller olmak üzere toplam 25 gösteri yer alacak.
Gösteriler, festivale 40 yıldır ev sahipliği yapan Aya İrini Müzesi’nin yanı sıra Haliç Kongre Merkezi, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi, Süreyya Operası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası ve İstanbul Arkeoloji Müzesi olmak üzere sekiz farklı mekanda gerçekleştirilecek.
Festivalin biletleri, Biletix ve Şişhane’deki İKSV gişesinden temin edilebilecek.

Kaynak: cnnturk.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.