Dünyanın İlk Sinema Kongresi Altın Koza’da Düzenleniyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17 – 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 18. Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Uluslararası Altın Koza Sinema Kongresi’nin, ülkemizden ve dünyadan yaklaşık 40 akademisyeni Adana’da buluşturacağını söyledi.

Altın Koza’nın dünyada bir ilk’i gerçekleştirieceğini belirten Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“Onursal Başkanlığını Türk Sineması’na yön veren yönetmenlerden biri olan ve akademisyen kimliği ile de tanınan Ömer Lütfi Akad ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Adanır’ın yaptığı;  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarım Bölümü’nün yürütücülüğünü gerçekleştiridiği Uluslararası Altın Koza Sinema Kongresi, ülkemizden ve yurtdışından yaklaşık 40 sinema araştırmacısı, kuramcısı ve üreticisini biraraya getiriyor. Teması, ‘Türkiye Sineması: Türkiye’den ve Dünya’dan Bakışlar’ olan kongre, 21 – 24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek”. 

Kongre etkinlikleri “Türkiye Sineması’nda Hukuki ve Ekonomik Sorunlar”, “Türkiye Sineması’nda Türler”, “Yönetmenler Üzerinden Türkiye Sineması’na Bakmak”, “Türkiye Sineması’nda Politik Anlatının Yeri ve Sorunları”, “Son Dönem Türkiye Sineması’na Dair Film Okumaları” ve “Geçmişten Günümüze Değişimin İzleri” başlıklı oturumların ardından,  24 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek “Yılmaz Güney Özel Oturumu” ve “Türkiye Sineması’nın Bugünü ve Geleceği” başlıklı forumla tamamlanacak.  Ayrıca kongrede sunulan bildirilerin, festival kapsamında bir kongre kitabında toplanarak yayımlanacağı bildirildi.

Bir film festivali kapsamında düzenlenmesi bakımından dünyada bir ilk olacak olan kongre, Türkiye Sineması için önemli bir akademik çalışma ve tartışma zemini olma iddiası taşıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.