Sefer Yapan Yunan Feribotunda Yangın: 480 Yolcu, 54’ü Türk

Yanan Feribotun 54 Türk yolcusu olduğu ifade edildi (İHA)
Yanan Feribotun 54 Türk yolcusu olduğu ifade edildi (İHA)

Yunanistan’dan İtalya’ya 480 yolcu ile sefer yapan ‘Norman Atlantic’ isimli feribotta yangın çıktı. 480 yolcudan 103’ünün kurtarıldığı ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Yolcular arasında 54 Türk’ün de olduğu açıklandı.

Yunanistan’ın İgumeniça Limanı’ndan İtalya’nın Ancona Limanı’na sefer yapan feribot, Adriyatik Denizi’nde Arnavutluk’un Vlore kenti açıklarında yanmaya başladı.

Türkiye’nin Pire Başkonsolosluğu, yanan gemide 54 kişinin Almanya ve İsviçre gibi ülkelerin pasaportlarına sahip Türk kökenliler olduğunu açıkladı.

Yanan gemideki Türk yolcular ile ilgili ilk açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan geldi. Karaman’dan açıklama yapan Elvan “Yunanistan’dan İtalya’ya giderken Arnavutluk açıklarında Yunan bandıralı bir gemide yangın çıkıyor. 480 civarında yolcusu olduğu ifade ediliyor. Bize İtalyan makamlarından aktarılan bilgi bu. Yine bizim Tire başkonsolosluğumuzdan aldığımız bilgiye göre, şu anda 54 Türk yolcusu olduğu ifade ediliyor. Bununla ilgili gerekli takip işlemlerini yürütüyoruz. Şu ana kadar yine İtalyan makamlarından almış olduğumuz bilgiye göre 103 kişi kurtarılmış durumda. Bu konudaki gelişmeleri takip ediyoruz. Yunanistan ile de bununla ilgili bir kriz masası oluşturulmuş durumdadır” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.