70 Bin Kişi Evlerini Terk Etti, 138 Kişi Öldü, Endonezya Lideri Ofisini Yanardağ Yakınına Taşıdı

Resim: Getty Images/SONNY TUMBELAKA

CAKARTA– Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Merapi yanardağı felaketinde yardım çalışmalarını daha iyi takip edebilmek için ofisini geçici olarak yanardağ yakınındaki Yogyakarta kentine taşıdı.

Endonezya devlet haber ajansı Antara’da yer alan haberde, Yudhoyono’nın şu an yanardağa 40 kilometre yakınlıktaki bir askeri akademide olduğu bildirildi. Endonezya Devlet Başkanının sözcüsü Julian Aldrin Pahsa, Endonezya liderine First Lady Ani Yudhoyono’nın eşlik ettiğini ifade etti. Pahsa, Yudhoyono’nın askeri akademide felaket ile ilgili bölge valisinden bilgi aldıktan sonra Devlet Başkanlığı ofisinin geçici olarak kurulduğu Yogyakarta kentine geçeceğini kaydetti. Endonezya liderinin birkaç gün geçici ofiste kalarak, afet ile ilgili çalışmaları yerinde denetleyecek.

Resim: Getty Images/BAY ISMOYO

Endonezya’nın Merkezi Java eyaletindeki Merapi yanardağında ilk püskürme 26 Ekim’de gerçekleşti. Aralıklarla devam eden püskürmeler sonucu yanardağ çevresinden 70 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Son verilere göre yanardağ sonucu can kaybının 138’e ulaştığı bildirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.