77 Kişiyi Öldürdü ama Kendisini Suçlu Olarak Tanımlamadı

Oslo’da 14 Kasım 2011 tarihinde Polis Anders Behring Breivik için duruşma öncesi adliye dışında nöbet duruyor. (Berit Roald / AFP / Getty Images)

Temmuz ayında 77 kişiyi canice öldüren Norveç’li Anders Behring Breivik, Pazartesi günü Oslo’da ilk duruşmasına çıktı. Ancak kendini mahkeme tarafından susturuluncaya kadar gösterebildi.

Duruşmaya birçok gazeteci, gözlemci ve hayatını kaybeden kişilerin aileleri katıldı. Mahkeme sonunda Breivik’in 12 hafta daha hücrede tutulmasına karar verildi.

Breivik bir kez daha Oslo’daki Bomba saldırısında ölen sekiz kişiden ve Utoya adasında vurarak öldürdüğü 69 kişiden sorumlu olduğunu kabul etti.

Aftenposten  gazetesine göre mahkeme sırasında Breivik,“Ben Norveç Hareketinin ve Norveç Şövalyelerinin komutanıyım” dedi.

Mahkemenin onu tutuklamasına karşı çıktığını çünkü çokkültürlülüğü temsil eden bu mahkemenin “Nefret ideolojisini” desteklediğini belirtti.

Yargıç  Torkjell Nesheim , Breivik’in böyle konuşması karşısında hemen onu susturdu ve prosedürlere uygun davranması gerektiğini belirtti.

Yargıçın kendi savunması yap demesi üzerine, “Yaptığım davranışın farkındayım fakat ben suçlu değilim “diye cevap verdi.

Yargıç Nesheim kendisine neden o saldırıları düzenledin sorusuna ise, evet yaptım ve bir dahaki sefere tekrar yapmak zorunda kalacağını söyledi. Ayrıca ölenlerin akrabalarına ithafta bulunarak konuşmak istedi fakat yargıç Nesheim, onu susturarak bunun konu ile ilgisi olmadığını söyledi.

Yapılan açıklamaya göre,  Breivik duruşma öncesi hapiste tutulmasını “Mantıksız İşkence” olarak nitelendirdi. “Daha fazla bilgi almak için işkence yöntemi daha iyi bir yöntemdir” dedi. Suudi Hükümetinin El-Kaide üyelerinden bilgi almak için daha iyi bir yöntem olan işkence yöntemini kullandıklarını söyledi.

Savunma avukatı Geir Lippestad, Breivik’in bir 12 hafta daha hücre hapsinde tutulmasının Breivik için sağlık problemlerini doğuracağından mahkeme kararına itiraz etti.

Daha önce kapalı kapılar ardında tutulan Breivik’i, kurbanların aileleri ilk kez bu mahkemede birebir görebildiler.

32 yaşındaki Anti-İslam karşıtı caniyi 22 Temmuz’dan bu yana ilk defa mahkemeye gelen kişiler ve gazeteciler görebildi.

Aftenposten’e göre, mahkeme meydana gelen saldırılarda Breivik’e destek veren başka bir kişi daha olduğu endişesi taşıyor. 130 saat süren sorgulamalar sonucunda herhangi bir ipucuna rastlanamadı fakat soruşturmalar hala devam ediyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.