83 Yaşındaki Sanatçının 35 Yıllık Tarih Mücadelesi

IMAG4145
Nurhan Acun Medeniyetlerin Takılarını Çalışırken  Fotoğraf Epochtimes

Beyoğlu’ndaki galerisinin yerini, 35 yıl önce  depo olarak kiralayan sanatçı Nurhan Acun bu yeri bir sanat galerisine dönüştürerek turistlerin uğrak yeri haline getirdi. Hem sanat atölyesi hemde galeri olarak kullanılan mekan “10 yıllık kiracıları tahliye” yasasından istifade eden İtalyan Santa Maria Kilise yönetimi ile karşı karşıya. Hakkında boşaltma kararı alınan mekan ile ilgili hukuki süreç başlatıldı.

Nurhan Acun ”35 yıldır bu sokaktayım ve 83 yaşındayım bu saatten sonra yeni bir yer kiralayamam ya da taşınamam, kilise yönetimi değişince yeni gelen yöneticiler yasadan faydalanarak bizi çıkarmak istiyorlar. Hukuki olarak hakkımı arıyorum. Bir imza kampanyası da başlattık. Burayı turistlerin bilinen yeri haline getirdim kirasını düzenli ödeyen biri olarak 35 yıl sonra taşınmak niye?” dedi.

Beyoğlu’nda tarihi Kelebek Korse, Lebon Pastanesi, Armada Restoran ve birçok dükkan bu yasa nedeniyle davalık durumda.

IMAG4149
Fotoğraf Epochtimes

   ”10 Yıllık Kiracıları Tahliye Yasası”

   Borçlar Kanunu’nun mevcut hali şöyle:

  6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 347’nci maddesi 1’inci fıkrasının 3’üncü cümlesi; “Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi      izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir”

Yine 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 347’nci maddesi 2’nci fıkrası; “Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın    başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.”

   Nurhan Acun Kimdir?

   Nurhan Acun 1957’de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari Bölümünden mezun oldu. 1962-69 arası değişik konularda iç mimari proje ve tatbikatı    yaptı.

1985’de Wichita, Kansas, USA’daki Book and Art Fair’in jüri karma sergisine davet edildi. Anadolu Medeniyetleri’nin takılarını ve özgün çalışmalarını  sergiledi.

1996’da California’da Saddleback College’in takı atölyesinde ‘kakma’ metodu üzerine yaptığı gösteride Osmanlı çini motiflerini tanıttı.

1983’de Avrupa Konseyi’nin XVIII. Anadolu Medeniyetleri Sergisi’ne, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin isteği üzerine müze koleksiyonundaki takıların bazılarının imitasyonlarını başarı ile hazırladı. Bu imitasyonları İstanbul Arkeoloji, İbrahim Paşa Sarayı, Topkapı Sarayı, Ankara Anadolu Medeniyetleri ve Efes Müzelerinde satışa sunuldu.

Eller Sanat Galerisinin sahibi 83 yaşındaki Sanatçı Nurhan Acun’un, İtalyan Santa Maria Kilisesi ile mücadelesi başladı.

2001 yıında Kültür Bakanlığı Takı Yarışması’nda Karagöz, Hacıvat Kompoziyonu Özel Ödülü aldı.

2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ulusal Takı Yarışması’nda 435 eser arasında “Galata Kulesi ve İstanbul Laleleri” isimli kompozisyonu, özel takı ödülü aldı.

Acun’un otuz senedir sürdürdüğü çalışmalarının amacı Tunç Çağı’ndan beri birbirini etkileyen, kendine özgü bir dokuyu içeren motifleriyle Anadolu Medeniyetleri’nin eşsiz, kalıcı değerlerini tanıtmak ve çağdaş kreasyonlarına da katarak yaşatmak. Şu anda üzerinde çalıştığı projesi Orta Asya dönemine ait olan ”The Golden Deer Of Eurasıa”

IMAG4140

İmza kampanyasına destek olmak isterseniz: https://www.change.org/ adresinden ”35 yıllık tarih ve sanatın yok oluş çığlığına ses verin” başlığı ile bulabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.