3SAT Televizyonu Çin’in Organ için Yaptığı Katliamı Yayınladı

"İnsan Hasadı"’nın Almanca versiyonu, 18 Şubat 2016 günü saat 20.15’te 3SAT kanalında yayınlandı
“İnsan Hasadı”’nın Almanca versiyonu, 18 Şubat 2016 günü saat 20.15’te 3SAT kanalında yayınlandı

Çin’de hapsedilen Falun Gong uygulayıcılarından organ toplandığını açığa vuran ödüllü belgesel “İnsan Hasadı”, 18 Şubat 2016 günü televizyonun en çok izlendiği saatlerde Almanya, İsviçre ve Avusturya’da 3SAT kanalında yayınlandı.

Çin Komünist Partisi tarafından gerçekleştirilen akıl almaz organ toplama acımasızlığını gözler önüne seren “İnsan Hasadı” belgeseli Avrupa’nın en geniş izleyici tabanlı televizyonu 3SAT tarafından gösterildi. Tanıklar, veri analizleri,  uluslararası tıp ve insan hakları uzmanları, organ nakli hastaları ve Çin’deki organ toplama olayına karışan Çinli bir doktorun bir aile üyesiyle yapılan görüşmeler yoluyla Çin Komünist Partisi’nin organ toplama acımasızlığını ortaya çıkaran belgeselin gösteriminin ardından  3SAT kanalı saat 21.00’de bir saatlik bir program olan “Scobel” isimli programda insan hakları konulu bir panel yayınlandı.

Mainz Üniversitesi’nden Profesör Huige Li, organ hasadına odaklanan “Scobel” programına konuk oldu. Profesör Li, kar amaçlı büyük ölçekli organ hasadının arkasında, Jiang Zemin’in Falun Gong’u bastırması ve ÇKP’nin tekel olarak ulusun yasalarını geçersiz kılması olduğunu belirtti. Bir ÇKP liderinin nasıl milletin ve yasaların üstünde yükselebileceği hakkında konuştu.

Talk show sunucusu Bay Gert Scobel Çin'deki organ toplama üzerine başlıklı panele ev sahipliği yaptı.
Talk show sunucusu Bay Gert Scobel Çin’deki organ toplama üzerine başlıklı panele ev sahipliği yaptı.

Avrupa Medyasında Zincirleme Etki

1984 yılında Almanca kültür programları yayınlamak üzere kurulan 3SAT kanalı, Almanya, Avusturya ve İsviçre tarafından kurulmuş bir kamu televizyon ağıdır. Avrupa’da 100 milyona yakın hane 3SAT kanalının programlarını izleyebilmektedir. Yayından sonra birçok izleyici sosyal medyada organ toplama olayı için “Bu korkunç!” diyerek yorumlarda bulundu. “Para için her şeyi yapabilirler!”, “Bu insan hayal gücünün ötesinde!” , “Bu vahşet Nazi toplama kamplarını aşıyor!” gibi yorumlarda da bulunuldu.

Almanya’nın TV programları üzerine en büyük haftalık dergisi olan Hörzu, Çin’deki Falun Gong zulmü ve organ toplama suçlarını kapsayan iki tam sayfalık haber ile 3SAT kanalının yaklaşan belgeselini açıkladı. Dergi 1.400.000 tiraja sahiptir.

Hörzu dergisi "İnsan Hasadı"’nı duyurdu
Hörzu dergisi “İnsan Hasadı”’nı duyurdu

Norveç’te büyük bir gazete, gazetenin internet sitesinde belgeselin web sitesi linkini (http://www.humanharvestmovie.com) paylaştı ve 5 Şubat itibariyle http://www.vgtv.no/#!/video/124041/human-harvest linkiyle Norveçce altyazılı ile belgeselin videosunu yayınladı.

 Büyüyen Uluslararası Medyanın Dikkatini Çekti

“İnsan Hasadı” belgeseli, Nisan 2015’te 74.Peabody Ödülü töreninde ve Kasım 2015’te AIB de en iyi uluslararası araştırma belgeseli dalında ödül sahibidir.

Belgesel, dünya çapında yayın yapan medyanın dikkatini çekti. ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere, Almanya, Avusturya, İsviçre, Norveç, Danimarka, İspanya, Portekiz, Polonya, Tayvan ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 20’den fazla ülkedeki televizyon kanalları filmi yayınlandı.

“İnsan Hasadı” 21 Kasım 2015 tarihinde Marda Loop Adalet Film Festivali’nde gösterildi. Dolu salonda gösterilen belgeseli seyreden çok sayıdaki izleyici gözle görülür zulmün acımasızlığı ile paniğe kapıldı.

Gösterimden sonra Çinli bir adam, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Ama bu gece uyumamın mümkün olmayacağını biliyorum. Çin’deyken hükümet her zaman bize organ toplama iddiasının bir yalan olduğunu anlattı. Ben bu konuda bir daha hiç düşünmedim. Hiçbir kelime bu filmi izledikten sonraki şaşkınlığı tanımlayamaz. Bu organ toplamanın doğru olduğu bugün kafama dank etti ve Falun Gong uygulayıcıları kurbandır! Çin hükümeti düşündüğümüzden daha acımasız!” dedi.

SBS One, 7 Nisan’da en çok izlenen saatlerde Avustralya’da uzun soluklu uluslararası güncel olaylar programı “Dateline”da belgeseli yayınladı. Belgesel aynı zamanda, Kanada Medya Şirketi’nin yanı sıra İspanya’nın en büyük televizyon ağı ve Avrupa’daki diğer birçok televizyon kanallarında da yayınlandı.

Falun Gong’a yapılan zulüm

Falun Gong zulmü 1999 yılında Jiang Zemin’in rejimi tarafından başlatılmasından bu yana, Falun Gong uygulayıcıları, Jiang Zemin’in verdiği grubu “ortadan kaldırma” emri doğrultusunda Çin’de organ nakli ameliyatları için önemli bir organ kaynağı haline gelmişlerdir. Çin Komünist Partisi (ÇKP) devlet aygıtını ve tıbbi sistemini kullanarak, kâr amaçlı organ hasadı için eksiksiz bir sistem kurdu. Ameliyathaneler, yaşayan sağlıklı Falun Gong uygulayıcılarının infazı için kullanıldı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.