ABD’nin Illinois Eyaleti Çin’deki Yasa Dışı Organ Alımlarının Araştırılmasını İstedi

Illinois Temsilciler Meclisi Çin'deki yasa dışı organ alımlarının araştırılmasını istedi.
Illinois Temsilciler Meclisi Çin’deki yasa dışı organ alımlarının araştırılmasını istedi.

ABD’nin Illinois eyaletinin Temsilciler Meclisi, Şubat sonunda bir meclis kararı çıkartarak, büyük bir çoğunluğunun özellikle bu amaç için öldürüldüğü düşünülen Falun Gong uygulayıcılarından alınan Çin’deki on binlerce organ naklinin kaynağını ABD devletinden araştırmasını istedi.

Yasama Meclisi, organ alımını “iğrenç” olarak nitelerken Başkan Obama’dan buna bir son verilmesi için “bütün mantıklı adımların atılmasını” istedi.

Karar aynı zamanda Falun Gong uygulamasının tanımını, ona karşı yapılan zulmün şartlarını ve Çin’deki insan hakları durumunu da açıkladı.

Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarının organlarının yasadışı ve zorla alındığı iddiaları hakkında kanıtlarla ilgili rapor 2006 yılında ortaya çıktı. O sene, Kanadalı insan hakları avukatı David MATAS ve eski Kanadalı parlamenter David KILGOUR, 2000 ile 2005 yılları arasındaki 41.500 organın Falun Gong kurbanlarından elde edildiğinden şüphelenildiğine dair bir rapor yayınladılar.

Bu rakam, bu başlık altında bir kitap yazan araştırmacı gazeteci Ethan Gutmann tarafından 2000 ile 2008 yılları arasında yaklaşık 65.000 olarak tahmin edildi.

Falun Gong, 1990 yıllarında Çin’de 70 milyonun üzerinde insanın uyguladığı bir meditasyon sistemidir. Eski Komünist Partisi lideri Jiang Zemin tarafından vahşi bir zulme uğratılmadan önce tüm Çin’de serbest olarak uygulanmaktaydı. Bu zulüm kampanyası bugün de sürmektedir.

Yasama Meclisi tarafından HR070 numaralı kanunun kabul edilmesinde rolü olan Illınois’te yerel bir Falun Gong uygulayıcısı olan Howard Feng, ABD’deki Falun Gong uygulayıcılarının yasadan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Feng “Yasadışı ve zorla organların alınması ile ilgili dilekçeleri imzalayan pek çok destekçi vardı. Temsilcilere bütün imzaları gönderdik ve onlar da bu kadar destekçinin olduğunu görünce bu durum için bir şeyler yapmaya karar verdiler” dedi.

Feng aynı zamanda Başkan Obama’nın ve Amerika Kongresi’nin bu konuda kendilerine destek vereceklerini umduklarını belirterek, konu hakkında bilgilenen Amerikan vatandaşlarının da dehşete düştüklerini dile getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.