Çinli Emniyet Müdürü Wang Lijun Firar ile Suçlanıyor

A.B.D.’ye firar etmeye çalışan Emniyet Müdürü Wang Lijun

ABD’ye Kaçmaya Çalışan Çinli Emniyet Müdürü Wang Lijun Firar ile Suçlanıyor

Çin rejiminin resmi sözcüsü olan Xinhua haber ajansının haberine göre, suça karıştığı tespit edilen Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkililerinden  Bo Xilai’nin sağ kolu Wang Lijun, “Yasaları kendi çıkarları doğrultusunda işletmek, firar, gücünü kötüye kullanma ve rüşvet alma” ile suçlanıyor.

Kısa haberde devlet yönetimini elinde bulunduran ÇKP yönetimi tarafından kontrol edilen hukuk sisteminin Wang Lijun konusunu ele almakta oynadığı role vurguda bulunuldu.

Wang Lijun hakkındaki suçlamalar

Wang Lijun hakkındaki suçlamalar, eski Çangçun parti sekreteri Bo Xilai’nin eşi olan ve İngiliz iş adamı Neil Heywood’u öldürdüğü kanıtlanan Gu Kailai’nin,  tüm dünyada ilgiyle izlenen davasının ardından geldi. Gu Kailai, birçok analizcinin absürt bir dava olarak nitelediği ve zor inanılır bir hikaye ile bağdaştırılan bir mahkeme sonucu ertelenmiş bir ölüm cezasına çarptırıldı. Uzmanlar, Parti liderlerinin bu üç davayı, içerisinde Parti liderinin ve rejimdeki anahtar kadro değişimlerinin yer alacağı 18. Halk Kongresi öncesinde sonlandırmak istediklerini söylüyorlar.  Ama buna rağmen Bo Xilai’nin cezası henüz ilan edilmedi.

Suçlamalar Çin’in güneybatısında bulunan Siçuan eyaletindeki Çengdu şehrinin Halk Savcısı tarafından yapıldı.  Çengdu, Şubat ayında Wang Lijun’un iltica etmeye çalıştığı A.B.D. Konsolosluğunun bulunduğu şehir.

Wang Lijun’un, patronu Bo Xilai tarafından apartmanının önüne konuşlandırılan korumaları atlatmak için kadın kılığına girdiği söylenen kaçış hikayesi, Çin rejiminde zincirleme bir reaksiyon başlattı. Bu olayın ardından Bo Xilai görevlerinden alındı ve Bo Xilai’nin eşi Gu Kailai tutuklandı; Bo Xilai’nin Politbüro Daimi Komitesi’ndeki baş koruması Zhou Yongkang’ın da “dahili kontrol” altına alındığı belirtildi.

Bu olay yüzünden Wang Lijun firar ile suçlandı.

Wang iddia edildiğine göre, Gu Kailai’nin ingiliz iş adamı Neil Heywood’u öldürmekten dolayı işlediği suçu örtbas etmekten dolayı “yasayı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak” ile suçlandı.

Haberde Wang Lijun’un suçlandığı “gücünü kötüye kullanma ve rüşvet alma” suçları açıklanmadı.

Wang Lijun’un Falun Gong’a yapılan zulümdeki rolü

Aynı zamanda Wang Lijun’un, Liaoning eyaletinin Jinzu şehrinin Kamu Güvenliği Bürosu şefliği görevindeyken kendisinin de dahil olduğunu itiraf ettiği ve uzmanların söylediğine göre çoğu bilinçli Falun Gong uygulayıcıları olduğu söylenen kişilerin organlarının onlar hala hayattayken alındığını ve satıldığını içeren iddialara haberde yer verilmedi.

 Editör’ün Notu: Çongçing’in eski en üst düzey polis görevlisi olan Wang Lijun, 6 Şubat tarihinde hayatı için A.B.D. Çengdu Konsolosluğuna kaçtığında, hala yatışmayan politik bir fırtınaya neden oldu. Sahnenin ardında süren savaş yetkililerin Falun Gong zulmü ile ilgili aldıkları duruşla ilgili gözüküyor. Kanlı eller tarafı – zulmü sürdürmek için eski ÇKP’nin başında bulunan Jiang Zemin’in desteklediği yetkililer – işlenen bu suçlar için sorumluluk almaktan kaçarak kampanyayı sürdürmeye çalışıyorlar. Diğer yetkililer ise bu zulme artık katılmak istemiyorlar. Bu olaylar Çinli vatandaşlar ve yetkililer ile birlikte dünya insanlarına  net bir seçim sunmaktadır: Falun Gong zulmünü desteklemek ya da karşı gelmek. Tarih her insanın yaptığı seçimi kaydedecektir. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.