AB 750 Milyar Euroluk Kovid-19 Paketini Görüşüyor

Fotoğraf : Pixabay

AB ülkelerinin liderleri Avrupa Komisyonu’nu daha önce önerdiği 750 milyar euroluk yardım paketini görüşmek için Brüksel’de toplandı.

Kovid-19 nedeniyle aylardır görüşemeyen Avrupa Birliği ülkeleri liderleri, Avrupa Komisyonu’nun önerdiği paketi görüşmek üzere toplandı.

Avrupa Komisyonu, 750 milyar euroluk paketin 500 milyar eurosunu zor durumda ülkelere bir daha geri almamak üzere yardım maksadıyla verilmesini talep ediyor. Hollanda başta olmak üzere pek çok ülke bu durumun ortak borçlanmaya yol açacağını savunarak bu duruma karşı çıkıyor.

Toplantı öncesinde Emmanuel Macron, “Avrupa Birliği’nin gerçeklerle yüzleşme zamanı. Sadece sağlık konusunda değil ekonomik ve sosyal olarak da sorunlar var. Birlik ve beraberlik içerisinden bu sorunları çözmeliyiz.”

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ise “Biliyorum çok zor olacak. Ancak bu sadece para meselesi değil. İnsanların geleceğini, birlik ve beraberliğini yakından ilgilendiriyor. Zor olsa da siyasi iradeyle bunun mümkün olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.