AB; En Fazla Dezenformasyon X’te

Fotoğraf:Pixabay-s7akti

AB öncülüğünde birliğe üye üç ülkede yapılan ölçümlere göre dezenformasyon en çok X (eski adıyla Twitter) platformunda yayılıyor.

Elon Musk, Twitter’ı satın almadan kısa bir süre önce sosyal medya platformunu, “X’i, yani her şeyin uygulamasını yaratmak için bir hızlandırıcı” olarak tanımlamıştı. Avrupa Birliği’nin (AB) öncülüğünde yeni bir yöntemle yapılan ve medya ekosisteminin önde gelen birçok aktörü tarafından geçerli kabul edilen ölçümlere göre dezenformasyon oranının en yüksek olduğu platform X (eski adıyla Twitter). Musk daha önce kendisini “İfade özgürlüğünün mutlak savunucusu” olarak tanımlamıştı. “X” konsepti, kullanıcıların mesajlaşmadan taksi çağırmaya ve fatura ödemeye kadar birçok işlevi yerine getirmesine olanak tanıyan Çin uygulaması WeChat’i örnek alıyor.


Avrupa Komisyonu, AB çapında çevrim içi dezenformasyonla mücadele için “güçlendirilmiş” bir “uygulama esasları” metni hazırlamak üzere geçen yıl düğmeye basmıştı. Google, Meta, TikTok, Twitch, Clubhouse ve Vimeo gibi dijital platformların yanı sıra, reklamcılık sektöründen IAB Europe ile sivil toplum ve gazetecilik örgütlerinin de aralarında olduğu 40’ı aşkın kuruluş bu metni imzalamıştı.

Journo’nun haberine göre; uygulama esaslarına göre imzacılar, yasa dışı olmasa bile zarar verme potansiyeline sahip çevrim içi içeriklerle ilgili endişeleri gidermek üzere bir dizi taahhütte bulunuyor. Bu konuda alınacak önlemlerin yanı sıra dezenformasyonun nasıl ölçüleceğine de bu metinde yer veriliyor.

“Uygulama esaslarının getirdiği büyük yenilik, dezenformasyon içeriğinin ne kadar kolay bulunabildiğine ve ne kadar etkileşim aldığına dair yapısal göstergelerin yanı sıra kaynaklara dair göstergeleri de içermesidir. İmzacıların geliştirdiği bu göstergeler, çevrim içi platformlarda dezenformasyona dair daha önce elimizde olmayan yeni içgörüler sağlıyor. Platformların bu tehditle mücadele çabalarında ne kadar etkili olduğunu anlamamız için bu içgörüler önemli. Sektörün çok değerli bir önerisiyle oluşturulan ve büyük potansiyel taşıyan bu esasların daha da geliştirilmesi gerekiyor.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.