AB Komisyon binasında İstanbul fotoğraf sergisi açıldı

BRÜKSEL‘My Istanbul ‘ sergisi, Avrupa Komisyonu Genişleme Bölümü Türkiye Masası Başkanı Michael Leigh’in katılımı ile Brüksel AB Komisyon binasında açıldı. Açılışta yazar Vivet Kanetti de kendi İstanbul’unu anlatan bir konuşma yaptı.

Fotoğraf sanatçılarının kendi İstanbul’unu karelediği ‘My Istanbul’ sergisi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, TR PLUS Centre for Turkey in Europe, SKF Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun destekleri ile Brüksel’de açıldı. Sergide yer alan fotoğraflar, SKF Türkiye’nin daha önce gerçekleştirdiği ‘Benim İstanbul’um’ başlıklı ulusal fotoğraf yarışmasına katılan fotoğraflar arasından seçildi.

Avrupa Komisyonu Genişleme Bölümü Türkiye Masası Başkanı Michael Leigh’in açılışını yaptığı sergi, 4-21 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Komisyonu Berlaymont binasında gezilebilecek. Açılış töreninde konuşan Leigh, İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasının AB ve Türkiye arasında kültürel ilişkileri güçlendiren bir köprü görevini üstlendiğini söyleyerek, İstanbul’u kareleyen ‘My Istanbul’ sergisi fotoğraflarının da bu rolü tamamladığının altını çizdi. Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı, sergide yer alan pek çok resmin kendisine çocukluğunu anımsattığını belirterek, resimlerde nostalji ve modernin bir arada bulunmasının önemi üzerinde durdu. AB Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp ise yaptığı konuşmada, My Istanbul sergisinin İstanbul’u Avrupa’da tanıtmak için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

TR PLUS – Centre for Turkey in Europe Başkanı Zeynep Göğüş’ün ev sahipliğinde düzeneenen açılış töreninde konuşma yapan yazar Vivet Kanetti, her daim renkli bir şehir olan İstanbul’da karşılaşmayacağı tek şeyin ‘sıkıntı” olacağını söyledi. TR PLUS – Centre For Turkey in Europe Başkanı Zeynep Göğüş, MY ISTANBUL sergisi ile geçmiş ile gelecek arasındaki bağın önemini vurguladı, farklı kimliklere sahip olan insanları bir araya getirme çabasında olduklarını belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.