AB Komisyonu Üyesi Chris Patten: İsrail’in Gazze blokajı Kanun Dışı

LONDRAAvrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun İngiliz üyesi Chris Patten, Avrupa Birliği’nin Orta Doğu’da daha aktif bir rol alması gerektiğini belirterek, Gazze blokajnın bir an önce kalkması talebinde bulundu. Gazze’yi ziyaret eden AB Komisyonu üyesi Patten, Avrupa Birliği’nin , ABD’nin Orta Doğu’daki ağırlığını kırarak, bölgede mutlaka daha aktif ve yapıcı bir rol alması gerektiğini söyledi. İsrail’in Gazze blokajını sert bir dille eleştiren Chris Patten, “İsrail’in Gazze’ye yönelik bu politikası korkunç bir hata, edepsizlik, kanun dışı ve faydasız bir davranıştır.”dedi.  

HAMAS’IN İZOLE EDİLMESİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

 

Hamas’ın soyutlaştırılmasının da artık gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Chris Patten, Kuzey Irlanda örneğini verdi: “Eğer biz Kuzey İrlanda için savaşan IRA ve Sinn Fein partisi ile görüşmeseydik, barışa ulaşamazdık. Bazen aynı görüşte olmadığınız kişilerle konuşmak zorundasınız. Tam bir ateşkes olmadan Hamas ile görüşülmemesini mantıklı bulabilirsiniz.”diye konuştu. Chris Patten, Hamas’ın geçmişteki bütün anlaşmaları kabul etmesi üzerinde ısrar edilmesinin mantıklı olmayacağını belirterek, İsrail’e de göndermede bulundu: “Peki İsrail geçmişteki bütün anlaşmalara uydu mu? Eğer Hamas’ı izole edersen zayıflatabilir misin bu şekilde? Bence daha da güçlendiriyorsun.”

 

AB’YE ELEŞTİRİ

 

Chris Patten, 2002 yılından bu yana ilk kez Gazze’yi ziyaret etti. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un göreve geldiğinden bu yana Gazze’yi iki kez ziyaret etmesini olumlu bulan AB Komisyonu üyesi Chris Patten, ancak bunun yeterli olmadığını, AB’nin Orta Doğu’daki ABD hegomanyasını kırarak bölgede daha fazla rol alması gerektiğini söyledi. AB’yi eleştiren Patten, AB’nin, ABD’nin bölgede ne yapacağı beklemek yerine, daha fazla çaba göstermesi ve daha açık bir politika izlemesi gerektiğini vurguladı.

 

BİR CEZAEVİNİ ZİYARET ETMEK BİLE DAHA KOLAY

 

Gazze’ye uygulanan ablukayı sert bir şekilde eleştiren Chris Patten, “İngiltere’de yüksek güvenlik önlemleri altında olan bir cezaevini bile ziyaret etmek, Gazze’ye girmekten daha kolay.”dedi. Ablukanın İsrail’e hiç bir faydasının olmayacağı kanısında olduğunu sözlerine ekleyen Patten, bu durumun Gazze ekonomisini tekrar kalkındırmaya da yardımcı olmadığını dile getirdi. Gazze’deki yeni yerleşim birimlerini görünce şok olduğunu ifade eden Patten, İsrail’in yerleşim birimlerini dondurduğunu söylediğini ancak çok sayıda yeni yerleşim birimleriyle karşılaştığını anlattı. Patten son olarak, Avrupa’da Orta Doğu’ya yönelik anlayışın değiştiğini, Filistin’e hak verenlerin sayısının artığını ancak İsrail’i boykot etmenin de olumlu sonuçlar doğurmayacağı uyarısında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.