AB Konseyi Başkanı’ndan ABD Eleştirisi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD'nin İran Nükleer Anlaşması'ndan çekilme ve ithal çelik ve alüminyuma yönelik ilave gümrük vergileri koyma hamlesine karşı Avrupada birlik çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Sofya’da 28 AB üyesi ülkenin liderlerini bir araya getirecek gayriresmi akşam yemeği toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklama yaptı.

ABD’nin İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilme ve ithal çelik ile alüminyuma yönelik ilave gümrük vergileri getirme hamlesine karşı Avrupa ülkelerine birlik çağrısı yapan Tusk, “Böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız.” sözleriyle Trump’ın aldığı kararı eleştirdi.

“Çin’in yükselişi ve Rusya’nın izlediği saldırgan politikalara yeni bir fenomen daha eklendi, ABD yönetiminin kaprisleri. Donald Trump’ın son kararlarına bakılırsa akla gelen şu ki böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız.”

AB üyesi ülke liderlerinin ABD’nin ticaret ve İran politikasını ele alacaklarından bahseden Tusk, “Liderlerin İran ile yapılan anlaşmaya sadık kalacaklarını teyit etmelerini istiyorum.” dedi.

ABD Başkanı Trump’ı eleştiren Tusk, “Avrupa’nın ona teşekür borcu var. Onun sayesinde aslında tüm aldatıcı hayallerimizle vedalaşmış olduk. Anladık ki yardıma ihtiyacın varsa önce kendi kendine yardım etmek zorundasın. Bir yandan transatlantik ilişkilerimizi sürdürürken, diğer yandan da tek başımıza hareket etmek zorunda olacağımız senaryolara hazır olmamız gerekir. Bizim için bu bir sınav olacak ancak her şeyden önce irade ve kararlılığa ihtiyacımız olacak.”

Donald Tusk, liderlerin, Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği perspektifini de ele alacaklarını ekledi.

“Burada Balkanların ekonomik gelişimini, buradaki halkların refah ve istikrarını önemsediğimizi açık olarak göstermeliyiz. Çünkü bu AB’nin çıkarlarına da uyar. Bulgaristan’daki toplantımızın amacı bunu kanıtlamak olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.