AB Projesi ile Tiyatroyu Köylere Taşıyorlar

MUĞLA-Muğla’nın Fethiye ilçesindeki gençler tarafından sürdürülen Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamında, gezici çocuk tiyatrosu oluşturuluyor. “Umudun Coğrafyasında Kültürlerin Dansı” adlı proje kapsamında köy köy gezilerek çocukların tiyatroya kazandırılması hedefleniyor.

Fethiye’de yaşayan gençler tarafından kurulan Mozaik Gençlik Grubu (MOZAG), AB projesi kapsamında yeni bir uygulamayı başlatıyor. MOZAG, Umudun Coğrafyasında Kültürlerin Dansı isimli proje kapsamında gezici çocuk tiyatrosu oluşturuyor. Uygulama çerçevesinde köy köy gezilerek hem buralarda tiyatro gösterileri gerçekleştirilecek hem de çocukların tiyatro oyunlarına dâhil edilmesi sağlanacak.

Amaçlarının Fethiye’nin en ücra köşesindeki köylerde yaşayan çocukları tiyatro ile tanıştırmak olduğunu belirten MOZAG Başkanı Mehmet Selim Günday, bunun ilk adımını da attıklarını söyledi. Tiyatro eğitmeni Saip Şengel yönetiminde hazırlanan ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ isimli oyunun gösterime başlama safhasına geldiğini belirten Günday, bu oyunla çocuklara tiyatroyu sevdireceklerine inandıklarını kaydetti. Günday, “Kültür ve sanat faaliyetleri ülkemizde yetişkinlere bile zor şartlarda ulaşırken, bizler onların gelmelerini beklemeden, kültürü ve sanatı onlara götüreceğiz. Önce onlara hazırladığımız oyunu izlettireceğiz. Daha sonra bu çocukları oyunlara dâhil edip, her birinin tiyatro eğitimi almalarını sağlayacağız. Yarının bireyleri çocuklarımızın sanatla daha sağlıklı ve yararlı bireyler olacağına inanıyoruz. Bu projeyi tamamen kendimiz finanse ediyoruz.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.