ABD Adalet Bakanı, Protestolarla İlgili Konuştu

ABD Adalet Bakanı William Barr, ABD’de gerçekleştiren protestoları şiddet eylemlerine çeviren provokatörler için konuştu.

ABD’nin Minnesota eyaletinde 46 yaşındaki siyahi Amerikalı George Floyd’un polis memuru tarafından öldürülmesi sonucu başlayan protestolar sürüyor.

Minnesota kentinde başlayan ve hızlıca tüm ülkeye yayılan protestolara karşı polis gücünün yetersiz kalması sonucu Ulusal Muhafızlar da sokağa indi.

Adalet Bakanı William Barr, yaptığı yazılı açıklamada, “barışçıl ve meşru” göstericilerin seslerinin radikal gruplar tarafından bastırıldığına dikkati çekerek, “Radikaller ve provokatörler, kendi şiddet içerikli ve aşırılıkçı ajandaları için protestoları istismar ediyor. Şimdi bu şiddeti izlemeyi bir kenara bırakıp, buna karşı çıkma ve olanları durdurma zamanı.” şeklinde konuştu.

Barr, yaptığı açıklamasında, “Federal güvenlik güçlerine, barışçıl protestoları gasbeden şiddet yanlısı olan ve federal hukuk ihlalinde bulunan radikal provokatörleri yakalama ve bu kişilere suç isnat etme talimatı vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Barr, yağma olayları ile ilgili ANTIFA ve diğer benzer grupların kışkırttığı ve yaptığı şiddet eylemlerinin iç terör olarak nitelendirilerek buna göre karşılık verileceği açıklamasında bulundu.

 ABD Başkanı Donald Trump, siyahi George Floyd’un ölümü üzerine başlayan protestoları şiddete dönüştürmekle suçladığı ANTIFA grubunun terör örgütü olarak tanınacağını duyurdu.

Protestolar İngiltere’ye sıçradı

Başkent Londra’da Trafalgar Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, “Adalet yoksa, huzur da yoktur”, “Irkçılığa yer yok” ve “Nefes alamıyorum” sloganları attı.

Öte yandan İngiliz medyası, Floyd’un ölümü için gerçekleştirilen protestolara geniş yer verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.