ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan’ı evinde ziyaret ettikden sonra Fener Rum Patriği’ni ziyaret etti.

II. Küresel Girişimcilik Zirvesi’ne katılan ve Başbakan Erdoğan’ı evinde ziyaret eden Amerika Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Joe Biden son olarak da Fener Rum Patriği  Bartholomeos’u ziyaret etti.

 İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim,  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla başlayan II. Girişimcilik Zirvesi’nin açılışında bir konuşma yapan Joe Biden, Başbakan Erdoğan’’ın zirveye katılmasını çok istediklerini, konferansın hemen akabinde ziyaret edeceğini, sayın Obama ve tüm ABD Hükümeti adına kendisine acil şifalar dilediklerini ifade etti.

Joe Biden son olarak da Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret etti. Fot:Getty Images-Mustafa Özer

 Biden, haysiyet,ifade özgürlüğü ve iyi yönetim için dillendirilen beklentiler ile daha iyi bir yaşam arayışının Orta Doğu’yu ve Kuzey Afrika’yı tarihsel bir evrim sürecinden geçirmeye başladığını; demokratik devrimlerin Mısır, Tunus, Libya ve Suriye’de, Yemen’de meydana gelmeye başlayan dönüşümlerin ve devrimlerin, girişimci bir ruhun eseri olduğunu söyledi.Girişimciliğin itici gücünün internet olduğunu, internet özgürlüğünü kısıtlayan ülkelerin bir çıkmaz sokak olduğunu göreceklerini söylediği konuşmasında bir sonraki Steve  Jobs’un Türkiye’den çıkabileceğini ifade etti.

Zirve’deki konuşmasından sonra Başbakan Erdoğan’ı Üsküdar Kısıklı’ da evinde ziyaret etmek için geniş güvenlik önlemleri altında yola çıktı.

Ziyaret öncesi Başbakan Erdoğan’ın evinin çevresinde  gece ve sabahın erken saatlerinden itibaren Amerikan Gizli Servis Ajanları tarafından önlemler alındı. Görüşmeden önce Joe Biden ve Başbakan Erdoğan’ın korumaları tarafından yapılan görüşmelerde güvenlik önlemleri gözden geçirildi. Konvoyunda iki limuzin bulunan ve limuzinlerden birinde dublörü bulunan Joe Biden 13.30’da Başbakan Erdoğan’ın evine geldi. 2 saat süren görüşme beklenenden daha uzun sürdü.

 Basına kapalı yapılan görüşmeye Ömer Çelik, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, ve ABD büyükelçisi Namık Tan katıldı.

Görüşmede Suriye’ye yaptırımlar, PKK ile mücadele ve Kuzey Irak konusu gündeme geldi. Türkiye’nin PKK ile mücadelesini desteklediklerini ve Suriye’ye yaptırımlar konusunda işbirliği içerisinde olduklarını ifade etti. Görüşmelerde Türkiye- İsrail ilişkileri hakkında da konuşan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “Türkiye ve İsrail, ABD’nin en büyük müttefikleri olan ülkeler de kendi aralarındaki ilişkileri düzeltme ve kuvvetlendirme imkanına sahip olacaklardır diye umut ediyoruz” dedi.

Ameliyatının üzerinden tam bir hafta geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu gün ilk kez Joe Biden ile yaptığı görüşmeler sırasında basının önüne çıktı. Ameliyatından sonra sadece Meclis Başkanı Cemil Çiçek’le görüşen başbakan ilk önemli görüşmesini Joe Biden ile gerçekleştirmiş oldu. Başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu gözlendi. Görüşme sırasında rahat bir takım elbise giyen başbakanın moralinin de yerinde olması dikkatlerden kaçmadı.

Amerikan Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakanla yaptığı görüşmenin ardından Fener Rum Patriği Bartholomeus’u ziyaret etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.