ABD Başkanı Joe Biden Covid-19’a Yakalandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapan en yaşlı başkan olan 79 yaşındaki Joe Biden Covid-19’a yakalandı. 

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden’ın Covid-19’a yakalandığını ve hafif belirtiler gösterdiğini duyurdu. Jean-Pierre, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu sabah Başkan Biden’ın Covid-19 testi pozitif çıktı. Kendisi, tamamen aşılı ve 2 kez destek dozunu da oldu, hafif belirtiler gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Biden’ın, ABD Hastalık ve Kontrol Merkezlerinin (CDC) talimatları gereği, Beyaz Saray’da karantinaya gireceğini ve tüm işlerini uzaktan yöneteceğini belirten Jean-Pierre, Biden’ın bugünkü toplantılara da Zoom üzerinden ya da telefonla katılacağını aktardı.

Öte yandan Biden’ın Doktoru Kevin O’Connor yaptığı yazılı açıklamada, Biden’ın bugün rutin kontrolleri kapsamında Covid-19 testi yaptırdığını ve sonucun “pozitif” çıktığını kaydetti.

Biden’ın hafif belirtilerinin dün akşam başladığını aktaran O’Connor, başkanın burnunun aktığını, yorgunluğu olduğunu ve zaman zaman boğaz kuruluğundan yakındığını anlattı.

O’Connor, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından acil kullanım onayı alan Paxlovid isimli ilacı Biden’a yazdığını belirterek, “Başkan’ın aşılı ve destek dozlu olarak bu tedaviye olumlu yanıt vereceğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Covid-19’a yakalanan ABD Başkanı Joe Biden, Twitter üzerinden uzaktan çalışma anına ilişkin bir fotoğrafı paylaşarak, “Millet, ben iyiyim. Beni düşündüğünüz için teşekkürler.” ifadesini kullandı.

Biden, Covid-19 testinin “pozitif” çıktığının duyurulmasının ardından resmi Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, Beyaz Saray konutundaki ofisinde masasının başında işlerini yürüttüğü ana dair bir fotoğrafa da yer veren Biden, “Millet, ben iyiyim. Beni düşündüğünüz için teşekkürler.” ifadesini kullandı.

Biden, Beyaz Saray konutunun balkonundan çekilen videosunu Twitter üzerinden paylaştı.

Kendisinin iki doz Covid-19 aşısını ve 2 doz destek aşısını olduğunu belirten Biden, “Belirtiler hafif. Endişelerinizi takdir ile karşılıyorum. Kendimi iyi hissediyorum. Yapacak çok iş var ve ben bunları yapmaya devam edeceğim. Umudunuzu kaybetmeyin, iyi olacağım.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.