ABD Bireysel Silahlanmaya Karşı Sokağa Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzbinlerce kişi bireysel silahlanmaya karşı ülkenin dört bir yerinde protesto gösterileri için meydanlara çıktı.

Geçen ay Florida’da bir liseye düzenlenen, okul tarihinin en kanlı 2. okul saldırısı olarak kayıtlara geçen ve silahlı saldırıda 17 kişinin ölümünün ardından ABD, ‘March For Our Lives’ (Hayatımız İçin Yürüyüş) adı altında sokaklara çıktı.

Yüz binlerce kişi, ABD ülke genelinde eş zamanlı başlayarak,ülkede silah erişiminin kısıtlanması ve yeni yasal düzenlemeler yapılması talebiyle sokaklara döküldü.Halk ellerindeki pankartları göstererek, ‘Sivillerin elinde savaş silahı olmasaydı, metal detektörlere ve sokaklarımızda daha fazla silaha ihtiyaç olmazdı.’ , ‘Genç çocuklara ve gelecek nesillere iyi bir gelecek bırakmanın yolu silahlarla büyüyen ve savaş eden gençlik değil. Gelecek gençliğin geçmişimizi görmelerini ya da ne yaşadıklarımızı görmelerini asla istemiyoruz.’ yazılı dövizler taşıdı.

Organizatörler, Washington’da 500 bin protestocunun toplandığını ve ülke tarihinde Vietnam Savaşı döneminden sonra en büyük protesto gösterisi olduğunu belirtti.

Dünyaca ünlü müzik grubu The Beatles’ın üyelerinden Paul McCartney’de grubun 1980 yılında öldürülen İngiliz müzisyeni John Lennon’ın New York’ta kaldığı otelin önünde, ‘Silah şiddetine son verebiliriz.’ yazılı pankart taşıyarak gösteriye destek verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.