Dış İşleri Bakan Yardımcısı Posner:Orta Asya Mülteci Dramıyla Karşı Karşıya

  

ABD’li yetkili, Kırgızistan’ın güneyindeki etnik çatışmalar sonunda 410 bin dolayında insanın yerinden olduğunu bunun 110 bininin Özbekistan’da, geri kalan 300 bininin ise Kırgızistan’da olduğunu söyledi. Posner, Özbekistan’a geçen mültecilerin 75 bininin ise çadır kentlere yerleştirildiğini aktardı.  

  

Andican’daki temasları sırasında görüştükleri mültecilerden çok dramatik ve yürek yakan anlatımlara şahit olduklarını dile getiren ABD Bakan Yardımcısı, Özbekistan’ın çok sayıda mülteciye kapılarını açmasını takdir  

ettiklerini, ABD olarak gerekli desteği sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.  

  

Gazetecilerinn mültecilerin geri dönmesiyle ilgili bir sorusu üzerine ise Posner, henüz işin başında olunduğunu, bu konuda Kırgız tarafına büyük iş düştüğünü, Kırgız tarafının gerekli şartları sağlaması ve güvenliği temin etmesi halinde mültecilerin etaplar halinde doğup büyüdükleri vatanlarına dönebileceğini, dile getirdi.  

ABD’li Bakan Yardımcısı, insani yardım konusunda ise koordinenin şart olduğunu, yapılacak yardımların planlı ve mağdurlara ulaştırılabilecek şekilde organize edilmesi gerektiği aktardı.  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.