ABD Dışişleri Bakanlığı, Çinli Yetkililerin İsimlerini İnsan Hakları İstismarcıları Olarak Kara Listeye Aldı

ABD merkezli bir kuruluş, Çin’de Falun Gong’a karşı uygulanan zulümde bireysel olarak yer aldığı belgelenen Çinli yetkililerin adlarını topladı ve ABD Dışişleri Bakanlığı’na teslim etti

Yeni ABD yasalarına göre, bu kişilerin ülkeye girmeleri yasak olanlar listesine alınmaları gerekiyor.

Falun Gong (Falun Dafa olarak da bilinir), Çin’den Dünyaya yayılan manevi bir uygulamadır; aynı zamanda uygulayıcıları dünyada en çok zulüm gören gruplardan biridir.

Bu inancın temsilcileri, ABD Dışişleri Bakanlığı’na Çin rejiminde bulunan, en acımasız insan hakları ihlalcilerinin bir listesini sundu. Bakanlık yetkilileri listenin gözden geçirileceğini ve kara listeye alınan kişilere yönelik yaptırımların, eşlerine ve çocuklarına da uygulanacağını söylüyor.

ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo (NTD News, Haber videosu ekran görüntüsü)

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Bakanlıkça yılda bir düzenlenen ve ikincisi 16-18 Temmuz tarihlerinde Washington’da gerçekleştirilen Dini Özgürlüğü İlerletme toplantısında, yabancı delegeler de dahil olmak üzere 1.000 katılımcıya hitap etti. “Amerika’nın dini özgürlük vaadinin asla sarsılmayacağını bilmenizi istiyorum. Bu mücadelenin her aşamasında sizinle birlikte ve sizin için duruyoruz” dedi.

Liste ilk olarak, Mayıs ayında başlayan bir girişimde gündeme geldi. Dışişleri Bakanlığı bazı dini ve inanç temelli gruplara, ABD’nin vize başvurularını daha titiz bir şekilde gözden geçirmeye başlayacağını ve hali hazırda vizesi veya yeşil kartı olanlar da dahil olmak üzere, insan hakları ihlalcilerinin ülkeye girişini reddedeceğini söyledi.

ABD Eski Kongre Üyesi Frank Wolf (NTD News, Haber videosu ekran görüntüsü)

Eski ABD Kongre Üyesi Frank Wolf, “Bence hükümetin yaptığı çok, çok olumlu. Bu faaliyetle bağlantısı olan hiç kimsenin ABD’ye girmesine asla izin verilmemelidir” dedi.

Son 20 yıldır Falun Gong’a karşı zulmü titizlikle belgeleyen Minghui.org web sitesi, isimleri derledi. Zulme dahil olan kişilerin bir kısmının listesi, suçları hakkında bir açıklamayla birlikte web sitesinde yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) Başkan Yardımcısı Nadine Maenza (NTD News, Haber videosu ekran görüntüsü)

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu Başkan Yardımcısı Nadine Maenza, “Hepsine yaptırım uygulamalıyız; Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve [diğer] Batı ülkelerine girmekte ve vize almakta zorlanmaları ve çocuklarını bu ülkelerdeki kolejlere gönderememeleri gerekir. Çin halkını incitmeden, yaptırımları bireysel olarak uygulayabilirsek, bu ideal olur” dedi.

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu Başkan Yardımcısı Gayle Manchin “Bu, görmezden gelmeye devam edebileceğimiz bir konu değil” dedi. “Bu zulüm gerçekleşiyor ve suçlular yaptıklarından sorumlu tutulmalıdır.  Dünyanın geri kalanının ne kadar ciddi olduğunu anlamaları ve acımasızlıkları karşısında nasıl hissettiğimizi bilmeleri için her türlü yaptırımın uygulanması gerekiyor.”

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, son birkaç yıl içinde vize başvurusu yapan bazı Çinlilerin, Falun Gong uygulayıcılarına zulmettikleri gerekçesiyle zaten reddedildiklerini açıkladı.

ABD Kongre üyesi Steve Chabot (NTD News, Haber videosu ekran görüntüsü)

ABD Kongre üyesi Steve Chabot, “İster yaptırımlar olsun, ister ÇHC’nin [Çin Halk Cumhuriyeti] üst düzey liderlerinin vizelerinin geri çevrilmesi, bakılması gereken çok şey var” dedi.

Pompeo, ABD’nin 18 Temmuz’da Uluslararası Dini Özgürlük Anlaşmasını oluşturacağını ve uluslararası dini özgürlüğü tehdit edenlere karşı koymak üzere, aynı görüşte olan ülkeleri bir araya getireceğini duyurdu.

Uzmanlar bugün, failleri araştırmak ve cezalandırmak için uluslararası düzeyde birlikte çalışma zamanının geldiğine inanıyor.

Ulusal Demokrasi Vakfı Başkanı Carl Gershman (NTD News, Haber videosu ekran görüntüsü)

Ulusal Demokrasi Vakfı Başkanı Carl Gershman, “Bence bu çok, çok önemli ve diğer ülkelerin de dahil edilmesi gereken bir konu. Ağır insan hakları ihlallerinden suçlu Çinli yetkililere karşı yaptırım hedeflerine Kanada’yı da dahil etmeliyiz, Avrupa ülkelerini, Avustralya’yı ve diğer ülkeleri de katmalıyız” dedi.

Yazan: Kitty Wang, NTD News
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.