ABD Dışişleri’nden PKK Açıklaması!

ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nauert, dünkü basın brifinginde “açıklama krizi” ne ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abd Başkanı Trump’ın çarşamba günkü yaptıkları telefon görüşmesinin ardından, Beyaz Saray’ın Türkiye hakkında yaptığı açıklama üzerine Ankara’nın itirazları oldu. Heather Nauert, perşembe günkü kamerasız basın fringinde açıklama krizine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nauert, Beyaz Saray açıklamasında, Başkan Trump’ın ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Suriye’ye ilişkin kaygılarını net bir şekilde ortaya koyduklarını savundu.

Türkiye’nin dünkü Beyaz Saray açıklamasında Erdoğan-Trump arasında geçen görüşmenin farklı aksettirilmesi konusunda yaptığı itirazlar için ne diyeceksiniz? sorusu üzerine Nauert’ten yanıt; “Beyaz Saray’dan yapılan açıklama detaylı ve sağlam.” şeklinde başladı.

Hem ABD Başkanı Trump hem de Dışişleri Bakanı Tillerson Kuzeybatı Suriye’deki Afrin Bölgesi’ne dair olağanüstü kaygılarını dile getirdiğini savundu. Dışişleri Bakanlarının, Türk Dışişleri Bakanı ile yüz yüze görüşmeler yapıp, tansiyonun düşürülmesi istediği şeklinde konuştuğunu söyledi.

Nauert konuşmasına; “Türkiye’nin PKK konusundaki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz ve bunu saygıyla karşılıyoruz. Ama bir noktaya açıklık getirmek isterim; bizim ABD olarak Afrin’de askeri gücümüz yok. O bölgede yaşananların parçası değiliz. Biz Suriye’nin doğusunda DEaŞ’la savaşmak için Suriye Demokratik Güçleri ile çalışıyoruz. Türkleri ve herkesi diğer gruplara değil  DEAŞ’la savaşmaya teşvik ediyoruz. Türkiye gözünü DEAŞ’tan ayırdı, PKK’nın peşine düştü.” şeklinde devam etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.