ABD Donanmasının Testi 3.9’luk Deprem Etkisi Yarattı

ABD Donanmasının uçak gemisinin dayanıklılığını ölçmek için kullandığı 18 tonun üzerindeki patlayıcı deprem etkisi yarattı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezinden yapılan açıklamaya göre, patlama 3.9 büyüklüğünde deprem etkisi oluşturdu.

ABD Donanması, ülkenin doğu kıyısında başlattığı ‘Tam Gemi Şok Denemeleri’ (Full Ship Shock Trials) tatbikatında ilk patlayıcı testini tamamladı. Uçak gemisi USS Gerald R. Ford, cuma günü Atlas Okyanusu’nda seyir halindeyken düzenlenen patlamada yaklaşık 18 ton patlayıcı kullanıldı. ABD Jeoloji Kurumu, patlamayı 3.9 büyüklüğünde deprem olarak kaydetti.

ABD Donanması, patlamanın geminin şok sertliğini ölçmek için yapıldığını açıkladı. 

Donanmadan yapılan açıklamada: “Sınıfının en üst teknolojili uçak gemisi, geminin savaş koşullarına dayanacak şekilde sertleştirilmesini sağlamak için gelişmiş bilgisayar modelleme yöntemleri, testler ve analizler kullanılarak tasarlandı ve bu şok denemeleri, geminin şok sertliğini doğrulamada kullanılan verileri doğruluyor.  Ford’un şok denemeleri, test alanındaki deniz yaşamının bilinen göç kalıplarına saygı göstererek, çevresel azaltma gerekliliklerine uygun bir program dâhilinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı açıklarında yürütülüyor. Ford, ABD Donanması’ndaki en yeni ve en gelişmiş uçak gemisidir. Gemi, nisan ayında, mürettebatın gerekli tüm testleri tamamladığı, planlanan iyileştirmeleri ve bakımı planlanandan önce tamamladığı ve Ford-Sınıfı sistemlerinin güvenilirliğini artırmak için dersler aldığı 18 aylık başarılı bir teslimat sonrası test ve deneme dönemini kapattı.” denildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.