ABD, DSÖ’den Ayrılmak İçin Resmi Başvuruda Bulundu

Trump yönetimi Kovid-19 salgınında DSÖ’yü Çin ile işbirliği içerisinde olduğunu belirterek ABD’nin örgütten ayrılması için BM’ye resmen başvuruda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü için Kovid-19 salgının yayılmasında ihmali olduğunu ve Çin ile yakınen işbirliği içerisinde olduğunu belirten ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin DSÖ’ye yaptığı maddi yardımları keseceğini ve DSÖ’den ayrılacağını açıkladı.

Alman Haber Ajansı dpa’ya konuşan ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, kararın resmen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletildiğini ve ayrılığın 6 Temmuz 2021’den itibaren geçerli olacağını belirtti. BM ve Cenevre merkezli DSÖ de, ABD hükümetinin başvurusunun örgüte ulaştığını teyit etti.

Çekilme önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek

Bir DSÖ sözcüsü The Epoch Times’a şunları söyledi: “ABD’nin BM Genel Sekreterine 6 Temmuz 2021 tarihinden itibaren DSÖ’den çekildiğine dair resmi bir bildirimde bulunduğunu bildirdik.”

“Bu aşamada bu konu hakkında daha fazla bilgimiz yok,” diye ekledi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Mayıs ayında gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin grupla ilişkileri kesmeyeceğini umduğunu söyledi.

Amerika’yı “DSÖ için uzun soluklu ve cömert bir arkadaş” olarak nitelendiren Ghebreyesus, “Umarız öyle olmaya devam edecektir.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri grubun en büyük fonuydu ve düzenli olarak organizasyona yılda yüz milyonlarca dolar döktü.

Kasım ayında yeniden seçilmeye hazır bir Cumhuriyetçi olan Trump, Mayıs ayında ABD’nin DSÖ ile ilişkisini resmen sona erdireceğini açıkladı.

Demokratlar Karşı Çıktı

ABD’li Demokrat Senatör Bob Menendez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Trump’ın davranışını “kaotik vetutarsız” olarak nitelendirdi.

New Jersey Senatörü Menendez, Twitter hesabından “Pandeminin ortasında Kongre, Başkan Donald Trump’tan, ABD’nin DSÖ’den resmi olarak çekilmesine ilişkin bildirim aldı” şeklinde bildirim aldı.

Menendez, “Bu, Amerikalıların hayatını ve çıkarlarını korumaz, Amerikalıları hasta ve Amerika’yı yalnız bırakır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.