ABD Milletvekilleri, Çin’den Tutuklu Falun Gong Uygulayıcılarını Serbest Bırakmalarını İstediler

Washington Eyaletinden Altı ABD Kongresi 20 Haziran tarihinde, Washington bölgesinden sakinlerin akrabaları olan tutuklu Falun Gong uygulayıcıların serbest bırakılması için Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e çağrıda bulundular.

593078b874cdef5ebb574e9c42d0efcd
Hapsedilen Falun Gong uygulayıcılarının serbest bırakılması için Çinli başkana çağrıda bulunan altı ABD’li milletvekili (İlk sıra : Dave Reichert , Adam Smith, Cathy McMorris Rodgers ; İkinci sıra: D Dan Newhouse , Suzan Delbene , Jim McDermott )

 

İki parti tarafından onaylanan mektup kongre üyesi Dave Reichert tarafından hazırlandı, iki Cumhuriyetçi ve üç Demokrat milletvekili tarafından ortaklaşa imzalandı.
Milletvekilleri inançları nedeniyle hapse atılan altı Falun Gong uygulayıcısının, durumu hakkında endişe duyduklarını belirttiler.Mektup özellikle, 2014 yılında tutuklanan ve 4 yıldır hapiste olan Chen Yinghua davasını vurguluyor. Bayan Chen, “Babamı görmek istiyorum” yazılı bir pankart tutan bir arkadaşının resmini çektiği için tutuklanmıştı.Milletvekilleri Bayan Chen’in hapsi esnasında kötü muamele gördüğünü düşünüyor. 11 yaşındaki oğlu ya da babası, iki yılı aşkın bir süredir onunla görüşemiyor.Chen Yinghua davasının durumu, 2014 yılında Çin’e yaptığı gezi sırasında eski Kanada Başbakanı Stephen Harper tarafından gündeme getirilmişti. Aynı zamanda davadan, 2015 yılındaki Kongre Raporunda da bahsediliyordu.Milletvekilleri yazdıkları mektupta, ” Ülke boyunca, devam eden Falun Gong zulmü de dahil olmak üzere, aileleri mağdur olan, yıkım getiren benzer insan hakları ihlali durumları olmuştur” diye vurguladılar.Milletvekilleri başkan Xi Jinping’e çağrıda bulunarak, “Bu ailelerin adına paylaşılan endişeleri göz önünde bulundurun, onlara ve tüm vicdan mahkumlarına yapılan bu zulmü durdurun”4d6d765922dc6b0ef4402d06020f594d

9a2b000aa89b4e24f25d8a23fd91f439

 

Çin’de hapsedilen aile üyelerinin serbest bırakılması için altı Washington Milletvekilinden Xi Jinping’e çağrıda bulundukları mektup

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.