ABD Pakistan’lı Teröristin Başına 10 Milyon Dolar Ödül Koydu

Hafız Said’in  Başına 10 Milyon Dolar Ödül Kondu

Pakistanlı militan lideri olan Muhammed Hafız Said 2008’deki Mumbai saldırılarından dolayı ABD tarafından tutuklanması için başında 10 dolar ödül konuldu. (Aamir Qureshi/AFP/Getty Images)

Pakistanlı militan lider ve terörist olan Hafız Said 2008’deki Mumbai saldırılarından dolayı suçlanıyor ve ABD tarafından tutuklanması için başına 10 dolar ödül konuldu.

Duyuruyu yapan ABD müsteşarı Wendy Sherman aynı zamanda Said’in kayın biraderi olan Abdul Rahman Mekki’nin üzerine de 3 milyon dolar ödül konulduğunu belirtti. Abdul Rahman Mekki, Leşker-i Tayyip militan örgütünün kurucusu olan Hafız Said’e yardımcı komutanlık yapmıştı. Leşker-i Tayyip örgütü, Keşmir’de İslami bir düzen kurmak için Hintlileri oradan sürmek için kurulmuş terörist bir gruptur. Son yıllarda Amerikan karşıtı olmuş ve daha küresel olayların içine karışmıştır.

ABD Dış İşleri Bakanlığı, “2008 yılının kasım ayında Hindistan Mumbai’de 4 gün süren saldırılarda içinde 6 Amerikan vatandaşının da olduğu 166 kişinin öldürüldüğünü” ve bu olaya Said’in katıldığını belirtti.

Dış İşleri Bakanlığı, “Said ve onun ideolojisini savunan terör örgütü, ABD, Hindistan, İsrail ve diğer düşman algıladığı ülkeleri tehdit ediyor” diye ekledi.

Said, El-Cezire televizyonunda yaptığı açıklamada, Hindistan’a yapılan saldırıda kendisinin de sorumlu olduğuna dair yaptığı suçlamalar için ABD’nin kanıtının olması gerektiğini belirtti.

“Bu konuda ABD çok az bilgiye sahip ve Hindistan tarafından ABD’ye yanlış bilgi verildiğine inanıyorum” diye açıklamasında belirtti.

ABD’nin kendi başına ödül koymasının sebebinin NATO ikmal hatlarının açılmasına karşı Pakistan’da yapılan protestolara önayak olduğundan kaynaklandığını belirtti.

Bu durum, Said’in yakalanması için çalışmalarda bulunan Hindistan tarafından memnuniyetle karşılandı.

Hindistan Dış İşleri Bakanı SM Krishna Reuters’a yaptığı açıklamada “Hindistan, ABD’nin yaptığı bu yeni girişimi memnuniyetle karşılamaktadır” dedi.  Ayrıca, “Son yıllarda Hindistan ve ABD teröristler için ortak bir çok çaba göstererek birlikte çok yol katteti” diye ekledi.

2009 yılında Said, ev hapisinden serbest bırakıldı ve Pakistan’da özgürce dolaşabilme hakkına sahip oldu.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.