ABD Petrol Devi Chevron Gözünü Hazar’ın Enerji Kaynaklarına Dikti

AŞKABAT– ABD’li petrol şirketi Chevron ile Fransa’nın Total şirketi, Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında enerji arama çalışmalarına katılmak istiyor. ABD ve Fransa’nın iki önemli şirketi, yakın tarihlerde Türkmenistan’da bu konuda görüşmelerde bulunacak.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı kentinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında doğalgaz ve petrol sektörünün geliştirilmesine ilişkin konular ele alındı. Havaalanında yapılan toplantıda doğalgazdan sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Baymurat Hocamuhamedov, Chevron ve Total şirketlerinin yöneticilerinin Türkmenistan’a geleceklerini kaydetti. Görüşmelerde bu şirketlerin Türkmenistan’ın petrol ve doğalgaz sektörünün geliştirilmesine yönelik projelerinin değerlendirileceğini ifade eden Hocamuhamedov, Chevron ve Total’ın Hazar’ın Türkmen kıyısında enerji kaynaklarını arama çalışmalarına katılma tekliflerinin ele alınacağını bildirdi.

Türkmen lider Berdimuhamedov, bu şirketlerin üst düzey yöneticilerin Aşkabat’a yapacağı ziyaretin Türkmenistan’ın uluslararası şirketler ile yaptığı işbirliği açısından son derece önemli olacağını kaydetti.

Son yıllarda, Hazar Denizi’nin Türkmenistan kıyısının zengin enerji potansiyeli yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Hazar Denizi’nin Türkmen tarafında tahmini hesaplamalara göre, 12 milyar ton petrol ve 6 trilyon metreküp doğalgaz rezervinin bulunduğunu kaydediliyor.

Hazar’ın Türkmen kıyısının 32 bloktan oluşuyor. Geçen yıl, Rusya’nın İtera ve Almanya’nın RWE şirketleri arasında Hazar’ın Türkmen kıyısında hidrokarbon kaynaklarının üretimi ve paylaşımına dönük anlaşmalar imzalanmıştı.

Hazar Denizi’nin Türkmenistan kıyısındaki petrol ve doğal gaz yataklarında çalışmalara başlayan ilk yabancı şirket olan Malezya’nın Petronas şirketi, çalıştığı bölgede doğalgaz üretmeye başladı. Malezya şirketi, yılda 10 milyar metreküp doğal gaz üretmeyi hedefliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.