ABD Savunma Bakanı Gates: Türkiye’ye Baskı Yapmıyoruz

WASHINGTONABD Savunma Bakanı Robert Gates, füze savunma sistemi konusunda Türkiye’ye baskı yaptıkları yönündeki iddiaları yalanladı. Gates, Amerikan – Türk Konseyi (ATC)’nin 29. yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Türk – Amerikan ilişkilerinde son dönemlerde bazı gerilimler yaşansa da son 4 yılda ilerleme sağlandığına inandıklarını belirtti. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ndeki İran’a yaptırım oylamasında “Hayır” oyu kullanması gibi, aralarında bazı anlaşmazlıklar olduğunu kaydeden Gates, ”Bazı konulardaki görüş ve yaklaşımlarımız farklılık gösteriyor olsa da müttefikiz” dedi. Gates, Türkiye’nin Afganistan ve Irak’taki katkılarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Gates, ABD’nin terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye’yle yakından çalışmaya bağlılığını vurguladı. PKK’yı Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarına karşı büyük bir terörist tehdit olarak gördüklerini kaydeden Gates, PKK’nın Türk ordusu ve sivillerine yönelik olarak son yıllarda yükselen terör saldırılarına karşılık verilmesi çerçevesinde, ABD’nin PKK’ya ait suç şebekelerine baskınlarını artırdığını, istihbarat desteğini genişlettiğini ve Avrupalı müttefiklerini PKK’nın Avrupa’daki mal varlıklarını dondurmaya çağırdıklarını aktardı.

 

FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ

ABD’nin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım çabasını uzun süredir desteklediğine işaret eden Gates, NATO Genel Sekreteri’nin Türkiye ile Avrupa Savunma Ajansı arasında daha fazla iş birliği çağrısına katıldıklarını ifade etti. Güvenilirliğini ve geçerliliğini korumak için NATO’nun uyum sağlama ve reform çabasını sürdürmesi gerektiğini savunan Gates, bu kapsamda gelecek ay düzenlenecek Lizbon Zirvesi’nin ittifak için dönüşümsel bir an olabileceğini anlattı. Gates, zirvede yeni stratejik konseptin kabul edilmesinin beklendiğine vurgu yaparak, bu konseptin karmaşık ve belirsiz bir güvenlik atmosferinde NATO açısından önemli bir rehber niteliği taşıdığını söyledi. Kurumlarının yanı sıra NATO’nun askeri kapasitelerinin bugünün güvenlik doğasına uyum sağlaması gerektiğini ifade eden Bakan Gates, ”Balistik füzeler tehdidi büyüdükçe NATO’nun onlara karşı savunmasının boyutu ve etkinliği de büyüyecek” dedi. NATO şemsiyesi altında müttefik ülkelerin kendi sahip oldukları sistemlerle füze savunma sistemine katılabileceğini ve bu sistemi hayata geçirecek önemli kararlar ve angajman kurallarının geliştirilmesinde işbirliği yapabileceğini ifade eden Gates, şunları söyledi: ”Aşamalı uyarlanabilir yaklaşım üzerinde kapsamlı olarak çalışıldı. Etkili, düşük maliyetli ve hızlı biçimde sahaya yerleştirilebilir. ABD, NATO’nun bu yaklaşımı benimsemesi halinde, Türkiye’nin potansiyel teknik ve operasyonel katkıları hakkında Ankara ile siyasi ve askeri diyalog içinde oldu. Basında çıkan bazı haberlerin tersine, Türkiye’ye katkıda bulunması için baskı uygulamıyoruz ancak Türkiye’den Lizbon Zirvesi’nde NATO’nun bölgesel füze savunma kapasitesini benimsemesine destek vermesini istiyoruz.”

Gates, “Lizbon’da Türkiye dahil tüm NATO müttefiklerimizin 60 yılı aşkın süredir güçlü destek verdiğimiz şekilde hem kendilerinin hem de ittifakın güvenliği için bu amaca ulaşılması doğrultusunda destek vereceğini umuyoruz” şeklinde konuştu. Bakan Gates, Türkiye ve ABD’nin gerek anlaşma, gerekse anlaşmazlık dönemlerinde aralarındaki dostluğu akıllıca hatırladığını ve böyle devam etmeleri gerektiğini belirtti.

 

BAKAN GÖNÜL’E ÖDÜL

Toplantıda Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e “Seçkin Savunma Ödülü” verildi. Gönül, ödülünü ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in elinden aldı. Gönül, burada yaptığı konuşmada, kendisine takdim edilen ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ve ABD’nin, kökleri derinlere dayanan ortaklıkları bulunduğunu anlatan Gönül, iki ülkenin demokrasi, insan hakları, serbest piyasa ekonomisi gibi aynı değerleri savunduğunu ve birçok uluslararası güvenlik girişiminde birlikte hareket ettiğini beyan etti.

Gönül, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’nden geçmesinin iki ülke ilişkilerinde kaygıya neden olduğunu, ancak ABD yönetimi ve Kongresinin, Türkiye’nin hassasiyetini ve konuya yönelik haklı tepkisini dikkate alacağından ve bu tasarının senato genel kuruluna gelmesini önlemeye dönük her şeyi yapacaklarından emin olduklarını kaydetti.

Terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye ile ABD arasındaki iş birliğinin devamını ve daha da geliştirilmesini arzuladıklarını dile getiren Gönül, Afganistan konusundaki işbirliğine ve Türkiye’nin çabalarına da değindi. Gönül, füze savunma sistemiyle ilgili olarak, “İttifak güvenliğinin bölünmezliği ilkesi temelinde, bizim görüşümüz, olası bir füze savunma sisteminin hedefinin, tüm ittifak toprakları, nüfusları ve güvenlik güçlerinin, balistik füze tehditlerine karşı korunması şeklinde olması yönünde” dedi. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.