ABD Savunma Bakanı’ndan Kaşıkçı Cinayeti Yorumu

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kaşıkçı cinayetine ilişkin sorulan soru üzerine ABD yönetiminin değerlendirmesinde bir değişiklik olmadığını ve cinayetin kimin tarafından işlendiğine ilişkin henüz ellerinde net bir sonuç olmadığını öne sürdü.

ABD Savunma Bakanı James Mattis,  Litvanya Milli Savunma Bakanı Raimundas Karoblis ile ABD Savunma Bakanlığındaki (Pentagon) görüşmesinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetine ilişkin ses kaydını dinlemediğini ancak kaydın çevirisini okuduğunu ifade eden Bakan Mattis, ses kaydını dinleyip dinlemediğine dair sorulan soruya “Hayır, o dili anlayamam ama ülkemize hizmet etme konusunda yeterince zaman harcadım ve durumun ne kadar can sıkıcı olduğunun farkındayım. Orada konuşulanları anlamam gerekiyordu ve o kayıt olduğu iddia edilen kaydın çevirisini okudum. Kayıt bizde yok. Veya varsa da ben bilmiyorum. Kaydın çevirisini verildiği gün iki kez okudum.” yanıtını verdi.

Kaşıkçı cinayetinin hesabının sorulması konusundaki tutumlarında da değişiklik olmadığını belirten Mattis, “Veliaht Prens’in (Muhammed Bin Selman) dahlinin olduğuna dair açık bir delilimiz yok. Ne istihbaratta ne de kimsede açık bir delil yok.” şeklinde konuştu.

Rusya ile Ukrayna arasında Kerç Boğazı’nda yaşanan gerginliğe ilişkin ise  Mattis, Rusya’nın Ukrayna gemilerini engellemesi ve alıkoymasını “uluslararası hukuk ihlali” ve “düşüncesiz bir güç kullanımı” olarak nitelendirdi.

ABD’nin bu konuda bir güç gösterisi yapmasının gerekli olup olmadığına ilişkin soruyu ise Mattis, “Hayır, şu aşamada buna gerek yok.” şeklinde cevapladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.