ABD Suriye’ye Gözlem Planladığını Açıkladı

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, NATO toplantısında Suriye’nin kuzeydoğusunda gözlem gücü oluşturma planlarını gündeme getireceğini açıkladı.

Shanahan, Irak, Suriye ve Afganistan’daki temasları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Irak, Suriye ve Afganistan’daki izlenimlerini belirterek, “Suriye’ye gelince, Suriye’nin kuzeydoğusunda bir gözlem gücü oluşturma potansiyeli bakımından (NATO toplantısı) farklı bir fırsat sunmuş olacak.” şeklinde konuşan Shanahan, bir gazetecinin “Nasıl bir güç olacak bu, kime ait olacak, kim liderlik edecek ve nereye konuşlanacak?” sorularına şöyle yanıt verdi;

“Bu çabaya kim öncülük edecek? Açıkçası koalisyon, kendi kaynak ve kabiliyetleri ile bir seçenektir. Şu aşamada bizim istediğimiz bu. Halen tartışılıyor. Sayılar konusunda şu anda bir şey söylemek istemiyorum. Ancak (DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı) Korgeneral LaCamera ile görüşmek istememin bir nedeni de ‘gerekli destek seviyesi nedir?’, ‘hangi kabiliyetlerin karışımı en iyisidir?’ ve ‘bunlar nereye konuşlandırılmalı?’ konularında kafasından geçenleri bilmekti. Görüşmelerimde bunları konuştuk. NATO konferansındaki görüşmelerimde de bana yardımcı olacak bunlar.”


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.