ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Çin’deki Organ Hasadını Kınayan Yasa Tasarısını Gündeme Getirdi

2015-02-09-organ_harvesting

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi (HFAC), 13 Mart’ta H.Res 343’ü gündeme getirdi. Bu yasa tasarısı, Çin hükümetinin Falun Gong uygulayıcılarından devlet yaptırımlı organ hasadı uygulamasını durdurması ve bu suçlar hakkındaki soruşturmalarla ilgili işbirliği yapması için çağrıda bulunmaktadır. Şu anda, yasa tasarısı iki partiden 166 destekçiye sahip.

Çarşamba günkü meclis oturumunda, Kongre üyesi Chris Smith (R-NJ), “Bu yasa tasarısının kesinlikle 21. yüzyılın en büyük suçlarından biri olan – Çin’den Falun Gong’u ortadan kaldırmak için sarf edilmiş 17 yıllık çaba – duruma hesap verebilirlik ve şeffaflık ölçüsü getirmede önemli bir adım olduğuna inanıyorum” dedi.

Bu yıl ortaya çıkan ve doğrudan Çin’in tıbbi veritabanları ve hastane web sitelerinden elde edilmiş  yeni kanıtlar, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki organ nakli sektörü ölçeğinin hiç kuşkusuz önceden anlaşılanın çok daha ötesinde olduğunu gösterdi. Aynı zamanda sınırlı sayıdaki idam mahkumları ve gönüllü organ bağışçılarının sayısının Çin’deki organ nakli oranına göre çok düşük olması, Falun Gong uygulayıcıları ve organları için öldürülen diğer vicdan mahkumlarının sayısının daha önce tahmin edilenden çok daha fazla olabileceğini ortaya koydu.

Kongre üyesi Chris Smith (R-NJ) oturumda, araştırmacılar David Kilgour, David Matas ve Ethan Gutmann’ın detaylı araştırmalar yapmış olduğuna ve 45.000 ila 65.000 Falun Gong uygulayıcısının kâr amacıyla satılan organları için öldürüldüğünün tahmin edildiğine dikkat çekti. Rohrabacher, “Ben bu açıklamaları okudum ve ürperdim” dedi. “Bu tahminler artık bu üç araştırmacıdan gelecek rapora göre çok daha yüksek olabilir.”

Kongre üyesi Eliot Engel (D-NY) Çin’deki organ ticaretini, “bu korku hikayesinin çok daha ötesinde bir şey” olarak açıkladı. O, “Rızaları alınmadan insanların organlarını almak büyük bir insan hakları ihlalini temsil etmekte. Ve bu korkunç kötülük yetmezmiş gibi, biz kurbanların inançları için hedef alındığını ve kazanç için bu organ hasatlarının Çin hapishane kamplarında gerçekleştirildiğini duyduk” diyerek sözlerine devam etti.

Kongre üyesi Gerry Connolly (D-VA) ile H.Res. 343’ü eş-başlatan Kongre üyesi Ileana Ros-Lehtinen (R-FL), “Biz bu suçların devam etmesine izin veremeyiz” diyerek kesin bir şekilde konuştu.

Ros-Lehtinen, “Bu yasa tasarısını geçirerek, Çin’in organ hasadını kınadığımıza dair Çin rejimine, ABD tıp camiasına ve Dışişleri Bakanlığımıza bir mesaj gönderebiliriz. Biz bunun hala devam ettiğini ve bu uygulamayı derhal sona erdirmek için daha fazlasını yapmamız gerektiğini biliyoruz” dedi.

Tr.Clearharmony.net

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.