ABD ve Çin Arası Belirsizlik Artıyor

Fotoğraf; Wikimedia Commons

ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü 200 milyar dolarlık Çin ürününe ek vergi uygulayacağını açıkladı.

Trump, Pazar günü Twitter yoluyla gönderdiği mesajlarda, gümrük vergilerinin artırılacağını kaydederek, her iki tarafın müzakerelerinin iyi gittiğini söylediği dönemde sert bir dönüş yaptı.

Öte yandan Çin ürününün ithalatına da yüzde 25 ek tarife uygulanacağı olasılığını da söyleyerek, şimdiye kadar listeye alınmayan akıllı telefonlar ve bilgisayarları etkileyecek olmasından dolayı ABD ekonomisine ciddi zarar verme riskini göze aldı.

Trump geçmişte 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak gümrük tarifesini yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltme kararını, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile 1 Aralık’ta yaptığı toplantıda alınan ateşkes kararı sonrası, müzakerecilere anlaşmaya varmak için zaman tanımak amacıyla iki kez ertelemişti.

Trump Pazar günü Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, “10 aydır, Çin ABD’ye 50 milyar dolarlık yüksek teknoloji ürünü için yüzde 25 ve 200 milyar dolarlık diğer ürünler için yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu ödemeler kısmen harika ekonomik sonuçlarımızın nedenlerinden biri. Bu yüzde 10 Cuma günü yüzde 25’e çıkacak. Çin tarafından ABD’ye satılan 325 milyar dolar tutarında ilave ürün vergilendirilmemiş durumda, ancak kısa bir süre içinde bu ürünlere yüzde 25 vergi getirilecek. ABD’ye ödenen tarifeler ürün maliyeti üzerinde çok az etkiye sahip ve büyük ölçüde Çin tarafından üstlenilmekte. Çin ile ticaret anlaşması devam ediyor, ancak çok yavaş. Zira tekrar müzakere etmeye çalışıyorlar. Hayır!” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.