ABD ve Çin Dışişleri Bakanı Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen görüşmede Blinken, Uygur Müslümanları’na muamele, Hong Kong ve Tayvan gibi hassas konuları da gündeme getirdi. Ayrıca Covid19’un başlangıcı ile ilgili konularda işbirliği ve şeffaflık göstermesi gerektiği çağrısında bulundu.

 Bakan Yang, Washington’un ilişkileri “tekrar rayına oturtmak” için Pekin’le çalışması gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da, Blinken e Yang’ın Kuzey Kore politikası hakkında da konuştuğu ve Blinken’ın Hong Kong’da demokratik kuralların zarar görmesine ilişkin ülkesinin endişelerini aktardığı belirtildi. Açıklamaya göre ayrıca Blinken, Çin’in Şincan bölgesinde Washington’un soykırım olarak nitelendirdiği Müslüman Uygurlar’a yapılan muamelelerden duydukları kaygıları iletti.

Blinken’ın, Çin’in Tayvan’a karşı uyguladığı baskı kampanyasına son vermesi ve “haksız yere gözaltına alınan” ABD ve Kanada vatandaşlarını serbest bırakması çağrısında bulunduğu belirtildi.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre, son telefon görüşmesinde Yang, pandemiyle ilgili olarak “nefret verici eylemler” olarak nitelendirdiği ve Çin’i lekelemek için kullanıldığını söylediği hareketlere Pekin’in sert biçimde karşı çıktığı vurgusunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, görüşmenin Kuzey Kore’yle ilgili kısmının, Çin ve ABD’nin “Kore Yarımadası’nın nükleer silahtan arındırılması için birlikte çalışması” ihtiyacına odaklandığını bildirdi.

Açıklamada, iki diplomatın İran, Myanmar ve iklim krizi dahil olmak üzere ortak küresel sorunları da masaya yatırdığı bilgisi verildi. ABD Dışişleri açıklamasında, “Bakan Blinken, COVID-19 pandemisini ele alırken, Dünya Sağlık Örgütü’nün uzman düzeyinde Çin’de ikinci aşama araştırmalar yapması ihtiyacı dahil, virüsün kökeni hakkında işbirliği ve şeffaflığın önemini vurguladı” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Yang’ın Tayvan’la ilgili sözleri, üç Amerikalı senatörün geçen haftasonunda bir Amerikan askeri uçağıyla adayı ziyaretinin ertesine denk geldi. Çin Savunma Bakanlığı bu ziyarete sert tepki göstermişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.