ABD ve İran Arasındaki En Üst Düzeydeki İlk Toplantı

Birleşmiş Milletler toplantısında ABD ve İran Arasında nükleer ile ilgili toplantılar gerçekleşecek Fotoğraf:İHA
Birleşmiş Milletler toplantısında ABD ve İran Arasında nükleer ile ilgili toplantılar gerçekleşecek
Fotoğraf:İHA

Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı oturumu açıldı. İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, diğer İranlı üst düzey diplomatlar ve 120’den fazla hükümet yetkilisi toplantıya katılıyor.

Toplantıda İran’ın nükleer programı ile ilgili görüşmeler yapılacak. BBC’ye göre Perşembe günü yapılması beklenen görüşmeler ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Javad Zarif arasında olacak.

Nükleer programına yönelik, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marziye Afkam, düzenlediği basın toplantısında İran’ın barışçıl nükleer enerji ve İran topraklarında uranyum zenginleştirme faaliyeti haklarını karşı tarafa açıkça belirttiğini söyledi.

Afkam, yapılacak toplantının, diğer ülkelerin belirli bir zaman aralığında çözüme ulaşmak bir başlangıç olduğunu belirtti.

“Yeni bir dönemin” başladığını belirterek, bu yeni dönemin başlangıcında İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya temsilcileri ile görüşmeler yapılacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de katıldığı toplantı, 1980’deki ABD Büyükelçiliği’nin işgali eyleminden sonra ilişkileri kopan ABD ve İran arasındaki en üst düzeyde ilk toplantı olma niteliğini taşıyor.

ABD ve müttefikleri, nükleer silah üretmeye teşebbüs etmekle suçladıkları İran’a bir dizi ekonomik yaptırım uyguluyor. İran, iddiaları reddediyor ve uranyum zenginleştirme faaliyetinin, planlanan bir nükleer santral ağı ve sağlık sektörü için kullanıldığını öne sürüyor.

Kaynak: İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.