ABD Washington Donanma Üssüne Silahlı Saldırı

16 09 2013 ABD Washington Donanma Üssüne Silahlı Saldırı  (SAUL LOEB/AFP/Getty Images)
16 09 2013 ABD Washington Donanma Üssüne Silahlı Saldırı
(SAUL LOEB/AFP/Getty Images)

Amerika’nın başkenti Washington’da yerel saatle sabah 08:20’de donanma üssüne silahlı saldırı düzenlendi. Washington Belediye Başkanı yaptığı açıklamada meydana gelen silahlı saldırıda en az 12 kişinin öldüğünü ve 3 kişi yaralandığını belirtildi.

Olay yerine gelen polis ekipleri, üsse girerek saldırganı yakalamak için çalışma başlattı. Saldırganın üstte bulunan Donanma Deniz Sistemleri Komuta Merkezi binasına girdiği ve binanın etrafını saran SWAT timleri tarafından köşeye sıkıştırıldığı belirtildi. Güvenlik ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren çabaları sonucu silahlı saldırgan ölü olarak ele geçirildi.

Silahlı saldırgan Texas’lı 34 yaşındaki Aaron Alexis’in, Washington Donanma üssüne girmek için eski bir çalışanın kimlik kartını kullandığı belirtildi.

Deniz üssünde tedarikçi olarak çalışmaya henüz başlamış. NBC’ye göre suçlunun kimlik tespiti parmak izinden yapılmış.

197’inci bina olarak adlandırılan, olayın meydana geldiği bölge gemi, denizaltı ve diğer savaş sistemleri için inşaa etme, satın alma ve marina olarak kullanılıyor.

Çoğunun sivil kişileri oluşturduğu bölgede 3000 kişi çalışıyor.

Bazı tanıklar silahlı kişinin dördüncü kattan, kafeteryanın bulunduğu yer olan zemine doğru ateş ettiğini söylerken, diğerleri üçüncü kattan ateş edildiğini belirtiyor.

Washington Belediye Başkanı Vincent Gray, yaptığı açıklamada Aaron Alexis’in dışında ikinci bir saldırganın olup olmadığının belli olmadığını, şu ana kadar tek suçlunun Aaron Alexis’in göründüğünü belirtti.

Polisinin verdiği bilgiye göre, Hayatını kaybeden kişilerden kimlikleri belirlenebilenlerin isimleri şöyle;

-Michael Arnold, 59

-Sylvia Frasier, 53

-Kathy Gaarde, 62

-John Roger Johnson, 72

-Frank Kohler, 50

-Kenneth Bernard Proctor, 46

-Vishnu Pandit, 61

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.