ABD, Yaptırım Uygulanan 14 Çinli Yetkilinin ABD’ye Girişini Yasakladı

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Amerika Birleşik Devletleri Yaptırım Uygulanan On Dört Çinli Yetkilinin Mal Varlıklarını Bloke Etti ve ABD’ye Girişini Yasakladı

ABD Dışişleri Bakanlığı 7 Aralık 2020’de on dört Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilisine insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uyguladığını duyurdu. Yaptırımlar arasında ABD’deki mal varlıklarının bloke edilmesi, ABD’li kişilerin onlarla iş yapmasının yasaklanması ve onların ve yakın aile üyelerinin ABD’ye girişinin yasaklanması yer alıyor.

Liste, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin (NPCSC) on dört başkan yardımcısını kapsamaktadır. Bunlar Wang Chen, Cao Jianming, Zhang Chunxian, Shen Yueyue, Ji Bingxuan, Arken Imirbaki, Wan Exiang, Chen Zhu, Wang Dongming, Padma Choling, Ding Zhongli, Hao Mingjin, Cai Dafeng ve Wu Weihua’dır.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada, “Pekin’in Hong Kong’un demokratik süreçlerine amansız saldırısı Yasama Konseyi’ni bozdu ve kuruluşu anlamlı bir muhalefetten yoksun otomatik olarak onaylayan bir şey haline getirdi.”

Pompeo, NPCSC’yi Ortak Bildirge ve Temel Yasaya uymadığı ve Hong Kong halkını seçim haklarından mahrum bıraktığı için kınadı.

“Bu eylemler, Pekin’in Birleşmiş Milletler tescilli bir anlaşma olan Çin-Britanya Ortak Bildirgesi kapsamındaki uluslararası taahhütlerini tamamen göz ardı ettiğini bir kez daha göstermektedir.”

Pompeo, Dışişleri Bakanlığı’nın on dört yaptırıma tabi tutulan yetkiliyi, “Hong Kong Özel İdari Bölgesinde Ulusal Güvenliği Korumaya İlişkin Çin Halk Cumhuriyeti Yasası’nın geliştirilmesi, benimsenmesi veya uygulanması” da dahil olmak üzere, yüzsüz eylemlerinden sorumlu tuttuğunu söyledi. Ayrıca NPCSC’yi, ÇKP’nin muhalifleri Pekin’in baskıcı politikalarına karşı çıkmalarından ötürü boğmasına ve tutuklamasına yardım etmek üzere Ulusal Güvenlik Yasası’nı oybirliğiyle kabul ettiği için de kınadı.

Pompeo, “Bugünkü eylemlerimiz, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Pekin’i Hong Kong’un söz verdiği özerkliğini baltalamaktan sorumlu tutmak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğinin altını çiziyor. ABD, Pekin’i bir kez daha uluslararası taahhütlerine uymaya ve eylemlerini kınayan birçok ülkenin sesine kulak vermeye çağırıyor.” dedi.

On dört ÇKP yetkilisine uygulanan yaptırımlar, Pompeo’nun 3 Aralık’ta yaptığı ve ABD’nin bu tür siyasi bir zulüm karşısında dehşete düştüğünü söylediği bir açıklamada Hong Kong hükümetini demokrasi yanlısı savunuculara zulmetmekle suçlamasından dört gün sonra geldi. “Barışçıl muhalefeti susturmak için mahkemelerin kullanılması, otoriter rejimlerin özelliğidir ve Çin Komünist Partisi’nin en büyük korkusunun kendi halkının ifade özgürlüğü ve özgür düşünmesi olduğunun altını bir kez daha çizmektedir.”

“Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong halkının ve ÇKP’nin baskıcı yönetimi altında acı çeken herkesin hak ve özgürlüklerini savunmak için dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edecektir. Bizler, Joshua Wong, Agnes Chow, Ivan Lam, Jimmy Lai, Hong Kong halkı ve tüm Çin halkının yanındayız.”

Kaynak: tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.