Pompeo, Hong Kong’taki Aktivistlerin Gözaltına Alınmalarını Kınadı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hong Kong’ta özgürlükleri için mücadele eden demokrasi yanlısı aktivistlerin gözaltına alınmasını kınadı.

2019’da Hong Kong’ta hükûmetinin önerdiği suçluların anakara Çin’e iade edilmesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı gerçekleşen protestolarda aktivistlerin gözaltına alımı devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin ve Hong Kong’taki Çin hükümeti yanlısı yetkililerin Hong Kong’un özerklik anlaşmasına da aykırı davrandığını belirterek demokrasi yanlısı aktivistlerin gözaltına alınmasını kınadı.

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, Çin ve Hong Kong’taki temsilcileri şeffaflık ve hukukun üstünlüğü konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmemekle suçladı.

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde demokrasi yanlısı 13 aktivist, protestocuları örgütlediklerini ve buna katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Hong Kong Protestoları

2019’da başlayan gösteriler, ‘Çin’e iade edilmesini kolaylaştıran yasa tasarısı’ nın öne sürülmesiyle başladı. Halk, tasarının kabul edildiği takdirde hükümeti desteklemeyen ve hükümet tarafından zanlı olarak görülen insanların Çin’e alınıp ciddi işkencelerden geçirilmesinden endişe ediyor.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam tasarının öldüğünü söyledi ancak, protestocular, tasarının tamamen geri çekilmesinin yanında eylemcilere yönelik yoğun polis şiddetinin soruşturulmasını, bağımsız bir koalisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını, protestolara ‘ayaklanma’ olarak adlandırılmamasını, siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.