ABD’de 25 Kente Sokağa Çıkma Yasağı

Amerika Birleşik Devletleri’nde 25 Mayıs’ta polis şiddetiyle siyahi George Floyd’un hayatını kaybetmesiyle halk sokaklara döküldü.

ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyahi adamın hayatını kaybetmesi sonucu kalabalık protestolar başladı.

Gerçekleştirilen protestoların kontrolden çıkmasıyla 16 eyalet ve 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Protesto gösterilerinin düzenlendiği kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington, Philadelphia ve Indianapolis; gece sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirler arasında ise Philadelphia, Miami, Portland, Louisville ve San Francisco da var.

ABD Başkanı Donald Trump sakin olunması yönünde çağrıda bulunarak ‘çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin vermeyeceğini’ söyledi.

Philedelphia’da çıkan çatışmalarda 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı.

Beyaz Saray çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Washington DC’de bazı göstericiler çevredeki çöp tenekelerini ateşe verirken, polis göz yaşartıcı ile müdahalede bulundu.

3 Kasmı’daki Başkanlık seçimlerinde Trump’ın rakibi olarak görülen Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Joe Biden, gösterilerde şiddete başvurulmasını kınadı. Öte yandan Biden,  “Polis şiddetine ve gaddarlığına karşı protesto gösterisi düzenlemek bir haktır ve gereklidir” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.